Anasayfa /  Güncel /  Gündem

Kız Kulesi’nin son hali sosyal medyada gündem oldu!

Kız Kulesi’nin söküldü mü? Kulenin sökülme nedeni ile ilgili bakanlıktan herhangi bir açıklama yapılmazken sosyal medyada kulenin yıkıldığı iddia edildi. İşte detaylar...

Abone ol
Abone ol Editör Mehmet Durna 03 Eylül 2022 22:10

İstanbul’un sembol yapılarından olan Kız Kulesi, eylül 2021 itibarıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyon yapılacağı söylenerek kapatıldı. Etrafına perde çekilen kulenin açılış tarihi henüz açıklanmazken bugün yaşanan bir gelişme infial yarattı. İstanbul halkının fark ettiğine göre Kız Kulesi’nin söküldüğü ve yerinde olmadığı görüldü.

Söz konusu videonun yaygınlaşmasının ardından çok sayıda sosyal medya kullanıcısı tepki gösterdi.

Kız Kulesi internet sitesinde 25 Temmuz tarihli açıklamada ise konuya ilişkin şu ifadeler yer aldı:

"Restorasyon işinin önemli bir kısmını 1940’larda yapıya eklenen betonarme bölümlerin sökümü oluşturmaktadır. İlk etapta güçlendirilerek korunması planlanan bu bölümlerde işin başlamasıyla birlikte yapılan incelemeler sonucunda, beton malzemenin deniz kumu ve kabuğu kullanımı nedeniyle özelliklerini kaybettiği, demir donatıların aşırı korozyona uğradığı ve çatlaklara sebep olduğu görülmüştür. Bu durum danışman hocalarımız tarafından da raporlanarak betonarme kısımların tamamen sökülmesi yönünde karar alınmıştır. Kulenin külah kısmının sökümünü de içeren bu işlem koruma kurulu tarafından onaylanmış olup, sökülen kısımların özgün malzemelerle yeniden inşa edilmesine ilişkin uygulama projelerinin geliştirilmesine devam edilmektedir.

Bayrak direğinin söküm çalışmaları öncesinde bakır alemin itinalı sökümü gerçekleştirilmiş ve alemin parçaları belgeleme ve konservasyon çalışmaları için atölyeye alınmıştır. Bakır alem üzerinde altın varak kalıntıları tespit edilmiş ve görülen bozulmalar çizim ve fotoğraflarla belgelenmiştir. Bununla birlikte bayrak direği üzerinde ve direk ile külahın birleşim kısmında rüzgâr yükü ve malzeme özelliklerinin kaybolması nedenli bazı çatlaklar görülmüştür. Dayanım özelliğini kaybetmiş betonarme elemanların söküm işlemlerine Koruma Kurulu kararı doğrultusunda başlanacağı hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Açıklamalar peş peşe geldi!

“BAKANLIK ONARIM YAPMAK İÇİN SÖKTÜK DİYOR”
Konuyla ilgili Gerçek Gündem’e açıklama yapan araştırmacı arkeolog ve tarihi eser fotoğrafçısı Ömer Faruk Yavaşçay “Kültür ve Turizm Bakanlığı, uzun zamandır Kız Kulesi’nde restorasyon çalışması yapıyor. Ara sıra gündem oluyordu. Dış kaplamasıyla da bir ara gündem olmuştu. Şimdi de kule komple sökülmüş. Bakanlık kulede onarım yapmak için söktük diyor. Bazı kişiler kuleyi restore ederken yıktılar bahane uyduruyorlar diyor. Şehrimizin en meşhur noktalarının başında gelen Kız Kulesi’nin meşhur olmasını sağlayan kulesi yok. Ne olursa olsun Kız Kulesinin yarısının sökülmesini yanlış buluyorum.” İfadelerini kullandı.

KAMUOYUNA DUYURU
1940’lı yıllarda kız kulesinde yaşanan yangın sonrasında yapılmış olan betonarme eklenti, alanında uzman isimler olan Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Prof. Dr. Feridun Çılı, Han Tümertekin ile İstanbul Teknik Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından hazırlanan yapının  depreme karşı dayanımının olmadığına ilişkin raporlar ve yine danışman hocalarımızın kontrollüğünde hazırlanan projeler doğrultusunda evrensel koruma ilkelerine bağlı kalarak külah kısmı yapıdan uzaklaştırılmakta, özgün malzemesine uygun olarak yapılmasına yönelik çalışmalar devam etmekte olup restorasyona ve Kız Kulesine ilişkin tüm belgeler ve gelişmeler https://kizkulesi.com sitesinden tüm halkımızla paylaşılmaktadır

Yorumlar