Anasayfa /  Sağlık

Kırmızı et ölüm riskini arttırıyor!

Birçok araştırmacının üzerinde durduğu 'kırmızı et' konusuna Loma Linda Üniversitesi araştırma ekibi, yeni bir araştırma getirdi. Araştırma makalesine göre gereğinden fazla tüketilen kırmızı et insanlarda ölüm riskini arttırıyor. Kırmızı eti günde ne kadar tüketmeliyiz? İşte, tüm detaylarıyla...

Abone ol
Abone ol Editör Mehmet Durna 20 Haziran 2022 16:37

Uzmanlar kırmızı et severleri üzecek bir araştırmaya imza attı. Vegan beslenmenin popüler olduğu şu dönemde, Loma Linda Üniversitesi araştırma ekibi tarafından kırmızı et üzerine araştırma yapıldı. Uzmanlar fazla tüketilen kırmızı etin insanların ölüm riskini arttırdığını söyledi. Peki kırmızı eti günde ne kadar tüketmeliyiz? İşte, tüm detaylarıyla haberimizde...

Fazlası riski arttırıyor!

Kırmızı et yüksek kalitede esansiyel amino grup asit içeren, protein, demir ve çinko bakımından oldukça zengindir. Kansızlığı önleyen kırmızı et, bedeni canlı ve güçlü hale getirir. Zihinsel gelişmeye yardımcı olur ve obeziteyi engeller. Önemli vitamin ve mineral kaynağı olan kırmızı etin fazla tüketilmesi ölüm riskini arttırıyor.

Kırmızı et ile ilgili birçok araştırma yapılmaya devam ediyor. Loma Linda Üniversitesi araştırma ekibi kırmızı et severleri üzecek bir araştırmaya imza attı. 

Yapılan araştırma sadece kırmızı etin ölüm riskini arttırdığına dayanmıyor. Kırmızı etin yanı sıra işlenmiş gıdalar da kırmızı et kadar ölüm riskini arttırıyor.

İşlenmiş gıda denildiğinde akla ilk gelen paketli ürünler olsa da işlenmiş gıda sadece bunlarla sınırlı değil. Marketten alınan salça, reçel, yoğurt ve daha birçok ürün işlenmiş gıda olarak sayılıyor. Loma Linda Health Üniversitesi uzmanları, bu gıdaların aşırı tüketiminde vücuda ciddi zarar verebileceğini ortaya koydu.

 Loma Linda Health Üniversitesi uzmanları, 77 bini aşkın katılımcıyla gerçekleştirilen araştırmada katılımcılardan sağlık bilgileri, uyduladıkları diyetler ve beslenme şekilleri gibi bilgiler alındı. 

Katılımcıların verdikleri bilgiler Ulusal Ölüm Endeksi tarafından sağlanan verilerle analizi yapıldı. Araştırma ekibinin önceliği, işlenmiş gıdalardı. Analiz sonucunda, işlenmiş gıdaları gereğinden fazla tüketenlerin yüzde 14 oranında daha fazla ölüm riski taşıdığı ortaya çıktı. 

İşlenmiş gıdaların ardından sırada kırmızı et vardı. Analiz sonucunda günde 30 gramdan fazla et tüketen bireylerin ölüm riskinde yüzde 8'lik artış olduğu gözlemlenildi.

 

Kırmızı eti günde ne kadar tüketmeliyiz?

Türkiye’de et ağırlıklı beslenmenin yaygın olduğu şüphesiz. Dünya Sağlık Örgütü, son yıllarda haftada 500 gramdan fazla et tüketmenin sağlığa olumsuz etkileri olabileceğine dikkat çekiyor.

Fazla kırmızı et tüketiminin bazı zararları vardır:

-Kırmızı et sindirimi zorlaştırır.

- Fazla yağ safra kesesini rahatsız eder.

-Böbrek taşları artabilir.

-Kolesterolü fırlatır.

 

 

 

Yorumlar