Anasayfa /  Foto Galeri

Kira gelirlerinde gelir vergi istinası tutarı değişti!

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 2021 yılında kira geliri elde eden mükelleflere bilgilendirme SMS'leri gönderilmeye başlandı. Kira gelir vergisi için geri sayım başlarken, 7 bin TL'lik istisna imkanı da var.

Kira gelirlerinde gelir vergi istinası tutarı değişti! - Sayfa 1

Geçen yıl elde edilen konut kira gelirlerinin 7 bin lirası gelir vergisinden istisna tutulacak. İstisnayı aşan gelirini beyan etmeyen ya da eksik bildirenin bu hakkı ortadan kalkıyor. 2022 yılı için geçerli olacak konut istisna tutarı da 9.500 lira olacak.

Kira gelirlerinde gelir vergi istinası tutarı değişti! - Sayfa 2

Konut ve işyeri kira geliri elde yaklaşık 2 milyon kişi için beyan dönemi 1 Mart'ta başlıyor. Gayrimenkul sahipleri "kira gelir, emlak, değer artış kazancı, çevre temizlik vergisi" ödüyor. Geçen yıl elde edilen kira gelirleri için beyan verilmesi gerekiyor. Geçen yıl elde edilen konut kira gelirlerinin 7 bin lirası gelir vergisinden istisna tutulacak.

Kira gelirlerinde gelir vergi istinası tutarı değişti! - Sayfa 3

Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre bu tutarı geçmeyen kira gelirlerinin beyanı gerekmiyor. İstisnayı aşan gelirini beyan etmeyen ya da eksik bildirenin bu hakkı ortadan kalkıyor. 2022 yılı için geçerli olacak konut (mesken) istisna tutarı da 9.500 lira olacak.

Kira gelirlerinde gelir vergi istinası tutarı değişti! - Sayfa 4

İşyeri kira geliri için de beyanname sınırı yine her yıl yeniden belirleniyor. İş yeri kira geliri elde edenler için beyan sınırı 53 bin lira olup, 2022 yılı gelirleri için bu tutar 70 bin lira olacak. Ev sahipleri kiradan elde ettiği geliri önce beyan ediyor daha sonra da Mart ve Temmuz'da iki taksit halinde ödüyor. Ev sahipleri 2020 kira geliri için 53.6 milyar gelir beyanında bulundu. Gelir İdaresi Başbakanlığı, milyonları ilgilendiren kira geliri ve vergilendirilmesi konusunda önemli açıklamalar yaptı: