Anasayfa /  Politika /  Chp

Kılıçdaroğlu AB ülkelerinin büyükelçileriyle buluştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerinin Ankara büyükelçileriyle bir araya geldi.

Abone ol
Abone ol 02 Şubat 2017 15:29

Bir otelde, basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 2 saat sürdü. Görüşmenin ardından, CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, ortak basın açıklaması yaptı.

Büyükelçilerle benzer bir toplantıyı 1 Haziran 2016'da da yaparak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunduklarını anımsatan Yılmaz, bugünkü toplantının da çok önemli bir zamana denk geldiğini belirtti. Yılmaz, "Toplantımızda özellikle anayasa değişikliği, referandum süreci, CHP'nin izleyeceği strateji, Türkiye'nin komşularıyla ve AB ile olan ilişkileri, Suriye, Fırat Kalkanı Harekatı ve Kıbrıs konularına değindik. Çok açık ve kapsamlı bir değerlendirme yaptık." ifadesini kullandı.

Toplantıda, Türkiye'nin AB ile olan ilişkilerinin güçlendirilmesi ve daha sağlıklı bir zemine oturtulması konusunda görüşlerini açıkladıklarını anlatan Yılmaz, büyükelçilerin de söz alarak kendi açılarından önemli gördükleri konuları Kılıçdaroğlu'na sorduğunu dile getirdi. Yılmaz, Kılıçdaroğlu'nun sorulara açık kalplilikle cevap verdiğini söyledi.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger de çalışma kahvaltısında bir araya geldikleri Kılıçdaroğlu ile bir dizi konuyu ele aldıklarını belirtti.

Türkiye içi ve uluslararası arenadaki politika konularını değerlendirdiklerini ifade eden Berger, "Her şeyden önemlisi AB-Türkiye ilişkileriyle bağlantılı konular ele alında. Son derece zor, doğru bir zamanda yapılmış ve gündemdeki bütün mevzuların ele alındığı, oldukça verimli, dürüst ve samimi bir toplantı gerçekleşti." diye konuştu.

Görüşmede, CHP Genel Başkan Yardımcıları Bülent Tezcan ve Selin Sayek Böke de hazır bulundu.

Toplantıdan notlar

Alınan bilgiye göre, AB ülkelerinden 27 büyükelçinin katıldığı toplantıda, Kılıçdaroğlu, CHP'nin referandum konusunda izleyeceği stratejiyi paylaştı. Kılıçdaroğlu, büyükelçilerin, OHAL sürecinde referandumun ne kadar sağlıklı bir şekilde yapılabileceğini sorması üzerine, söz konusu durumla ilgili çekincelerini anlattı. 

Türkiye-AB ilişkilerinin gündeme geldiği toplantıda, Kılıçdaroğlu, 23 ve 24. fasılları açmayan, Annan Planı'ndan sonra Kıbrıs konusunda farklı bir tutum sergileyen AB'nin çifte standart uyguladığını vurguladı.

ABD'nin bazı Müslüman ülkelere yönelik vize yasağının da gündeme geldiği toplantıda, ABD Başkanı Donald Trump'ın açıklamalarının kabul edilemez olduğun kaydedildi.

Fırat Kalkanı Harekatı'na ilişkin de görüş alışverişinde bulunulan toplantıda, Türkiye-AB ilişkilerinin düzelmesi ve sağlıklı bir şekilde yürümesi vurgusu yapıldı.


Yorumlar