Anasayfa /  Popüler  /  Kim kimdir

Kemal Kılıçdaroğlu'nun yeni başdanışmanı Jeremy Rifkin kimdir?

Kılıçdaroğlu’nun Vizyon belgesi için 70 akademisyenden oluşan “İkinci Yüzyıla Çağrı Grubu” oluşturuldu. Grubun çalışmaları, Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in de aralarında bulunduğu dünya liderlerine danışmanlık yapan Jeremy Rifkin’in başkanlığında yapıldı. Peki ekibin başındaki Jeremy Rifkin’in kimdir, kaç yaşında? İşte detaylar...

Abone ol
Abone ol 30 Kasım 2022 20:56

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 3 Aralık’ta gerçekleştireceği "İkinci Yüzyıla Çağrı" başlıklı toplantı için geri sayım başladı.

Gazete Duvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre, 3 Aralık’taki programda konuşma yapacak olan ABD’li yazar, ekonomi ve toplum kuramcısı, aktivist, danışman Jeremy Rifkin’in Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanları arasına katıldığı öğrenildi.

 

PARTİLERE DAVET YOK, ALTILI MASA’YA BİLGİLENDİRME

Kılıçdaroğlu’nun sosyal medya hesabından "Ey dünya! Gözlerimize bak! Seninle rekabet etmeye geliyoruz” sözlerinin yer aldığı bir video ile duyurduğu toplantı için İstanbul, ekonominin can damarı olduğu için özellikle seçildi. Sermaye-iş çevreleri, işçi işveren kuruluşlarının temsilcileri toplantıya davet edildi.

Parti kaynakları ekonomiyle ilgili tüm kurum ve kuruluşlara davetiye gittiğini söylerken iş dünyasından TOBB, TÜSİAD, TESK gibi üst kuruluşların tamamına, Türk-İş, KESK gibi tüm işçi memur sendikalarına davet gittiği kaydedildi.

3 Aralık’taki toplantı parti etkinliği olduğu gerekçesiyle diğer partilere davet gitmedi. Ancak Kılıçdaroğlu’nun program içeriğiyle ilgili Altılı Masa’daki liderleri bilgilendirdiği öğrenildi.

KADRO HAREKETİ MESAJI

CHP’nin düzenlediği toplantıda Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Parti Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, ABD’li yazar, ekonomi ve toplum kuramcısı, aktivist, danışman Jeremy Rifkin, Prof. Daron Acemoğlu, Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü öğretim üyesi Prof. Refet Gürkaynak, Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi ve eski TCMB Başekonomisti Hakan Kara ve CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü Hacer Foggo da alanlarıyla ilgili sunum yapacak. Parti kaynakları kurumsal reform, yeşil ekonomi, yoksullukla mücadele, katma değeri yüksek yatırım projeleri, endüstri 4.0 gibi birçok başlığı içerecek ayrı konuşmalar yapılacak olmasının CHP’nin kadrosuyla kamuoyuna çıkması anlamına geleceğini söyledi.

Ekonomiyle ilgili İYİ Parti, DEVA Partisi gibi Altılı Masa’daki birçok parti eylem planları açıkladı. CHP’nin açıklayacağı ekonomi vizyon belgesinin de diğer partilerin açıkladığı belgeler gibi Altılı Masa’nın oluşturacağı seçim manifestosu için de yeni bir kaynak olacağı ifade edildi.

JEREMY RIFKIN KİMDİR?

Jeremy Rifkin, 26 Ocak 1945’te  Colorado’da doğdu, Chicago, Illinois’de büyüdü. 1967’de Pennsylvania Üniversitesi Wharton İşletme Okulu’ndan ekonomi derecesi ile mezun oldu. Sonraki yıllarsa ise , Massachusetts’teki Tufts Üniversitesi’ndeki Fletcher Hukuk ve Diplomasi Okulu’ndan uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans derecesi aldı. Rifkin, yazar, ekonomi ve toplum kuramcısı, aktivist ve danışman olarak biliniyor. Bilimsel ve teknolojik değişikliklerin ekonomi, iş gücü, toplum ve çevre üzerindeki etkisi hakkında çok satan 20 kitabın yazarı olan Rifkin’in kitapları 35 dile çevrildi. 

Rifkin, dünyanın pek çok yerinde iş, hükümet, emek ve sivil toplum forumlarında sık sık konuşmacı olarak yer alıyor. Rifkin’in sürdürülebilir, karbon sonrası ekonomik çağ vizyonu, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler tarafından onaylandı ve dünya liderleri tarafından benimsendi.

Hangi ülkelere danışmanlık yaptı?

Rifkin, Wharton Okulu’nda 1994’te üst düzey yönetim için dersler vermeye başladı, 2000’li yıllardan itibaren danışmanlık yapmaya başladı. Rifkin’in danışmanlık yaptığı çevreler arasında Avrupa Birliği, Çin Halk Cumhuriyeti, Almanya, İspanya bulunuyor. Rifkin, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Portekiz Başbakanı Jose Socrates ve Slovenya Başbakanı Janez Janša’ya Avrupa Konseyi Dönem Başkanlıkları sırasında ekonomi ile ilgili konularda danışmanlık yaptı.

Rifkin, 1968-1969’da ABD savaş suçları hakkında rapor vermeye istekli Vietnam Savaşı gazilerinden oluşan Yurttaşlar Komisyonu’nu kurdu. Ülkelerin yanı sıra Rifkin, dünyanın önde gelen 100 yenilenebilir enerji şirketi, inşaat şirketi, mimarlık firması, emlak şirketi, bilişim şirketi, enerji ve kamu hizmeti şirketi ve ulaşım şirketinden oluşan Üçüncü Sanayi Devrimi Küresel CEO İş Yuvarlak Masası’nın kurucusu ve başkanıdır. Sürdürülebilir, karbon sonrası ekonomik çağ vizyonu, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler tarafından onaylandı ve bu önerileri dünya liderleri tarafından benimsendi.

Etiketler jeremy rifkin
Yorumlar