Anasayfa /  Foto Galeri

Kardelen çiçeğini koparmanın cezası 80 bin lira

Endemik bir bitki olan kardelenler Çevre Kanunu ile korunuyor. Kahramanmaraş’ta dik yamaçlarda, uçurum kenarlarında yetişen ve karlar erimeye başlayınca ortaya çıkan kardelen çiçeğini koparmanın cezası 80 bin lira. Kardelenleri koparan ve ticari amaçla zarar verip soğanlarından kökleyenlere ise mevcut cezanın 3 katı uygulanıyor.

Kardelen çiçeğini koparmanın cezası 80 bin lira - Sayfa 1

Kahramanmaraş'ın Onikişubat ilçesine bağlı Çukurhisar köyünde ilkbaharın müjdesi olan kardelenler çiçek açtı.

Kaya kovuklarından güneşe doğru uzanan ve narin olmasına rağmen en sert toprağı delecek kadar güçlü olan kardelen çiçeklerini koparanlara cezai işlem uygulanıyor.

Kardelen çiçeğini koparmanın cezası 80 bin lira - Sayfa 2

Soğuk ve zor şartlarda çekim yaptığını söyleyen fotoğrafçı Doğan Yenigül, “Kardelen çiçekleri karlar erimeye başlayınca ortaya çıkıyor. Çok nadir bir çiçek. Duru görünümü ile saf ve temizliğin sembolüdür ayrıca. Zor şartlar altında da olsa buraya gelip kardelen çiçeğimizin fotoğraflarını çektik. Kardelen çiçeğine ilişkin çok fazlada hikâye anlatılıyor. Soğuk havaya rağmen buraya gelip bu eşsiz güzelliği fotoğraflamak insana ayrı bir huzur veriyor” dedi.

Kardelen çiçeğini koparmanın cezası 80 bin lira - Sayfa 3

Endemik bir bitki olan kardelenler Çevre Kanunu ile korunuyor. Milli Park içinde doğal bitki örtüsünü tahrip eden, endemik bir bitki olan kardelenlere zarar vermenin cezası geçen yıl 73 bin 747 lirayken bu yıl 80 bin 465 liraya yükseldi.

Kardelen çiçeğini koparmanın cezası 80 bin lira - Sayfa 4

Doğa Koruma ve Milli Parklar yetkilileri, kardelenlere zarar verildiğinin tespit edilmesi halinde bu cezayı kesiyor.