Anasayfa /  Foto Galeri

Kadın kalbi neden daha kırılgan? Kadınların erkeklerden farklı 10 ilginç özelliği

Kadın kalbinin erkeğe göre daha hassas ve kırılgan, beyninin ise “unutmamak” konusunda erkekten açık ara önde olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. İşte kadınların erkeklerden farklı 10 ilginç özelliği;

Kadın kalbi neden daha kırılgan? Kadınların erkeklerden farklı 10 ilginç özelliği - Sayfa 1

Kadın kalbinin erkeğe göre daha hassas ve kırılgan, beyninin ise “unutmamak” konusunda erkekten açık ara önde olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. İşte kadınların erkeklerden farklı 10 ilginç özelliği;

Kadın kalbi neden daha kırılgan? Kadınların erkeklerden farklı 10 ilginç özelliği - Sayfa 2

KADIN BEYNİ UNUTMUYOR Erkeklerin pek de hoşnut olmadığı bu özellik bilimsel olarak da kanıtlanmış. Kadınların hafızada daha çok olayı kaydettiği ve bu olayları erkeklere oranla daha çabuk hatırladığı Norveç’ te yapılan bir araştırmada gösterilmiş durumda. Bunun nedeni net olmasa da, özellikle yüksek tansiyon ve damar sertliğine bağlı beyindeki yaşlanmanın erkeklerde daha çok olduğu tahmin ediliyor.

Kadın kalbi neden daha kırılgan? Kadınların erkeklerden farklı 10 ilginç özelliği - Sayfa 3

DUYGULARINI ANLATMAK İÇİN DAHA ÇOK KELİME KULLANIYOR Bazı çalışmalar kadınların günlük kullandıkları kelime sayısının erkeklerle benzerlik gösterdiğini savunsa da, bütün dünyada yerleşmiş ‘kadınların daha çok konuştuğu’ öngörüsü halen geçerli. Özellikle toplum içinde kadınların erkeklere oranla daha çok konuştuğu ve yaklaşık 2,5 kat daha fazla kelime kullandığı saptanmış. Bu da kadınların sosyal ortamlara daha hızlı adapte olmalarını sağlıyor. Sebebi net anlaşılmamakla birlikte, özellikle duyguların kelimelere dökümünde, kadın beyninde daha büyük bir alanın fonksiyon gördüğü düşünülüyor.

Kadın kalbi neden daha kırılgan? Kadınların erkeklerden farklı 10 ilginç özelliği - Sayfa 4

KALBİ DAHA KIRILGAN Kadın kalbinin kırılgan ve hassas yapısı bilimsel olarak da kanıtlanmış durumda. Genelde aşırı stres ve üzüntünün tetiklediği kırık kalp hastalığı da kadınlarda daha sık izleniyor. Kadın kalbinin damarları daha ince ve büzüşmeye daha meyilli olduğundan hasara uğramış kadın kalbinin damarlarını tedavi etmek daha güç oluyor ve kalp krizi geçiren kadınlarda ölüm oranı erkeklere oranla daha yüksek seyrediyor. Kadın kalbinin atım sayısı da daha fazla olduğundan çarpıntıya daha çok meyilli.