Anasayfa /  Dünya

Joe Biden, görevdeki ilk haftasında 43 karar imzaladı

Trump döneminin aksine adımlar atan Biden, ilk kararnamelerinde çeşitli alanlarda hamlelerde bulundu.

Abone ol
Abone ol 28 Ocak 2021 18:45

ABD'de 20 Ocak'ta başkanlık görevine resmen başlayan Joe Biden, ülke tarihine geçti.

Biden, görevindeki ilk haftasında imzaladığı 43 resmi kararla "ülkenin yakın tarihinde görevindeki ilk günlerinde en çok karar imzalayan Başkan" olarak tarihe geçti.

BIDEN'IN İLK 7 GÜN İCRAATI
Biden, ülkenin en tartışmalı başkanlarından Donald Trump'ın ardından 3 Kasım 2020'de yapılan seçimleri kazandı ve 20 Ocak Çarşamba günü düzenlenen yemin töreniyle ülkenin 46. başkanı olarak görevine başladı.

Seçim vaatlerinde "Trump'ın dağıttıklarını toplayacağız" mesajını veren Biden, görevindeki ilk haftasında Trump'ın politikalarını tersine çevirmek ve koronavirüsle mücadele de dahil toplam 43 karara imza attı.

Biden'ın bu durumu, bazı kesimler tarafından "Başkan, göreve hızlı başladı" olarak yorumlansa da Cumhuriyetçiler, Biden'ın bu tavrını eleştiriyor ve ülkenin "iki partililik" ilkesine aykırı olduğunu savunuyor.

TRUMP'IN POLİTİKALARINI TERSİNE ÇEVİRİYOR
Göreve başlama törenlerinin bitmesinin ardından Beyaz Saray'da Oval Ofis'e giren Biden, Trump döneminde sıkça tartışılan politikaları geri çevirmeye yönelik ilk kararnamelerini imzaladı.

ABD Başkanı Biden, ilk olarak federal bina ve yerleşkelerde koronavirüs nedeniyle maske takılmasını zorunlu kılan bir karara imza attı.

İklim değişikliğiyle mücadeleyi öncelikleri arasına alan Biden, küresel ısınmayı inkar eden Trump'ın çekildiği Paris İklim Anlaşması'na yeniden dahil olmaya yönelik başkanlık kararnamesini imzaladı.

Biden, Trump'ın koronavirüs salgınından sonra ayrıldığı Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) geri dönülmesine yönelik de bir kararnameyi imzaladı.

MÜSLÜMAN YASAĞI VE MEKSİKA DUVARINA KARŞI ADIM
Başkan Biden, Donald Trump'ın göreve başladıktan yaklaşık 1 hafta sonra imzaladığı kararnameyle başlattığı bazı Müslüman ülkelere yönelik seyahat yasağını da kaldırdı.

Biden, Trump döneminin en tartışmalı kararlarından biri olan Meksika sınırına örülen duvara sağlanan fonların kesilmesine yönelik de bir kararname imzaladı.

PETROL BORU HATTI PROJESİNİN İPTALİ
ABD Başkanı Biden, Obama'nın 7 yıl değerlendirdikten sonra çevresel nedenlerle Kasım 2015'te reddettiği ancak Donald Trump'ın onayladığı Keystone XL Petrol Boru Hattı Projesi'nin iptaline yönelik kararnameye de imza attı.

Kanada petrolünü, ABD'nin Meksika Körfezi'ndeki rafinerilerine taşıyacak 2 bin 735 kilometrelik petrol boru hattı projesinin günde yaklaşık 800 bin varil petrol aktarımı yapacağı öngörülüyordu.

Biden, Beyaz Saray'daki ilk gününde toplamda 17 ayrı kararnameye imza atmış oldu.

İKİNCİ GÜNÜN GÜNDEMİ: KORONAVİRÜS
Koronavirüs salgınının pençesinde bir ülke devralan Biden, ikinci gün salgınla mücadeleye yönelik 8 kararname ve 1 genelge imzaladı.

Biden'ın 2. gününde koronavirüsle ilgili imzaladığı kararname başlıkları arasında yurt içi ve uluslararası seyahatlerde maske zorunluluğu, tedaviye erişimin kolaylaştırılması, okulların açılması için gerekli şartların sağlanması gibi maddeler dikkati çekti.

Ayrıca Joe Biden, koronavirüsle mücadelede Ulusal Muhafızların kullanılmasına yönelik de bir genelge imzaladı.

DÜŞÜK GELİRLİLERE ODAKLANDI
Biden, koronavirüsten en fazla etkilenen düşük gelir grubundaki kişiler ile federal çalışanlara yönelik 7 kararnameye imza attı.

İmzalanan kararnameler arasında düşük gelir grubundaki ailelerin daha hızlı koronavirüs ekonomik destek yardımlarını almalarına, ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına gıda yardımlarının artırılmasına ve federal çalışanların minimum saatlik ücretinin 15 dolara yükseltilmesine yönelik kararnameler dikkat çekti.

Etiketler Joe Biden ABD
Yorumlar