Anasayfa /  Ekonomi

Japon firmalar Türkiye'deki satın alma ve birleşmeleri takipte

Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut, Japon firmalarının Türkiye'de satın alma ve birleşme yatırımlarını yakından takip ettiğini söyledi.

Abone ol
Abone ol 26 Şubat 2017 09:57

Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) Başkanı Arda Ermut, TYDTA'nın 24 Şubat'ta Tokyo'da yaptığı ve 27 Şubat'ta da Osaka'da düzenleyeceği yatırım seminerlerine ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Ermut, özellikle 2010'dan sonra Japonya'ya ağırlık vermeye başladıklarını ve Japon yatırımcıların Türkiye'ye ilgisi açısından bu dönemden sonra ciddi gelişmeler kaydettiğini anlattı.

Tokyo'da 24 Şubat'ta düzenledikleri toplantıda 200'ün üzerinde Japon yatırımcısına Türkiye'deki satın alma ve birleşmeler ile yatırım ortamını anlattıklarını söyleyen Ermut, "Toplantılarımızı satın alma ve birleşme başlığı ile yapmamızın sebebi de Japonfirmaların bu noktadaki ilgisinin çok yoğun olması. Japonfirmaların hepsi neredeyse global olarak rekabet edecek konumdalar ama Japon pazarı artık tıkanmış durumda. O yüzden, global düzeyde rekabetçi olabilmek adına dünyanın çeşitli bölgelerinde genişleme ve faaliyet alanları bulmak zorundalar. Bunun da bir kısmını potansiyel gördükleri firmalara yatırım yaparak, satın alma ve birleşmeler ile üçüncü ülkelerdeki pazarlara hitap edebilmek için yapıyorlar. Aynı şekilde Türk firmalarla da ilerlemek istiyorlar. Son dönemde gıda, teknoloji, bilişim sektörlerinde, makine ve sağlık alanlarında satın alma ve birleşmeler gerçekleşti Japon firmalarla." bilgisini paylaştı. 


Etiketler Tokyo TYDTA
Yorumlar