Anasayfa /  Politika

İYİ Partili Lütfü Türkkan, grup başkanvekilliği görevinden istifa etti

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Bingöl'de bir vatandaşa küfrettiği gerekçesiyle eleştirilerin odağına oturan Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan'ın yerine yeni grup başkanvekili seçimi için Meclis grubunu yarın 14.00'de olağanüstü toplantıya çağırdı.

Abone ol
Abone ol 07 Kasım 2021 21:27

Hemen ardından Türkkan, grup başkanvekilliği görevinden istifa etti. Türkkan, partisinin TBMM Grup Başkanlığı'na gönderdiği yazıda, "Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener'in talebi üzerine İYİ Parti Grup Başkanvekilliği görevimden istifa ediyorum" dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu da yaptığı yazılı açıklamada, "Grup Başkanvekilimiz Sayın Lütfü Türkkan tarafından sunulan 6 Kasım 2021 tarihli istifa dilekçesi işleme alınmış ve Grup Yönetim Kurulu toplantısı sonucunda istifa ile boşalan grup başkanvekilliği seçimi için parti grubumuzun 8 Kasım 2021 Pazartesi günü Saat 14.00'te toplantıya çağrılması kararlaştırılmıştır." ifadelerini kullandı.

Türkkan'ın görüntülerin sosyal medyada yayımlanmasının ardından özür dilemesine karşın sosyal medya ve kamuoyunda Türkkan'a yönelik tepkiler sürdü. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de bu gelişmeler üzerine dün (cumartesi) grup yönetimi seçimi için Meclis grubunu, 8 Kasım Pazartesi 14.00'de toplantıya çağırma kararı aldı .
İstifadan saatler önce BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'a konuşan İYİ Parti kaynakları, Türkkan'ın istifa etmediğini ya da bir görevden alma olmadığını, sorunun çözümü için Akşener'in Grup Başkanvekilliği seçimi yapılmasına karar verdiğini ifade etmişti.

Yorumlar