Anasayfa /  Kültür sanat

İyi Hikâye kitabı yazarı ve konusu

İyi Hikâye Nobel Ödüllü yazar J.M. Coetzee ile klinik psikolog Arabella Kurtz arasında geçen, psikoterapi ve hikaye anlatma sanatı üzerine büyüleyici bir diyalog.

Abone ol
Abone ol 09 Eylül 2023 04:30

 İyi Hikâye Nobel Ödüllü yazar J.M. Coetzee ile klinik psikolog Arabella Kurtz arasında geçen, psikoterapi ve hikâye anlatma sanatı üzerine büyüleyici bir diyalog.

Coetzee ve Kurtz, psikanalitik kuramları ve terapi yöntemlerini edebiyat eserleriyle yan yana getirerek psikoterapiyi, psikoterapideki gelişim idealini, toplumsal bağlamı ve kurmacayı farklı açılardan ele alıyor.
 
Cervantes ile Dostoyevski gibi büyük yazarlardan ve Freud ile Melanie Klein gibi psikanalistlerin fikirlerinden yararlanan Coetzee ve Kurtz, psikanalitik psikoterapinin çok daha geniş toplumsal biçimlerinde yeni bir perspektif açılabileceği umuduyla kişinin kendini inceleme kapasitesi, kendi yaşam hikâyesinin yazarı olması, kurduğu kişisel anlatılarda hakikatin payı, belleğin işlenebilirliği, bastırma mekanizmasının çıkmazları, grup psikolojisi ve milliyetçilik ilişkisi gibi meseleleri yalın bir dille keşfe çıkıyor.
 
İyi Hikâye, psikoterapinin her geçen gün daha çok ön plana çıktığı çağımızda terapiye ilgi duyan edebiyatseverlere keyifli bir okuma vaat ederken aynı zamanda kendi hayat hikâyeleri üzerine düşünme fırsatı sunuyor.

İYI HIKÂYE KITABI

Yayınevi: Can Yayınları
Yazar: J.M. Coetzee - Arabella Kurtz
Çeviri: Elif Ersavcı
Dizi: Can Çağdaş
Tür: Mektup
Sayfa sayısı: 184
Fiyat: 125,00 TL

J.M. COETZEE:

1940'ta Güney Afrika'nın Cape Town kentinde doğdu. Avukat bir babayla öğretmen bir annenin oğlu olan Coetzee, Cape Town Üniversitesi'ni bitirdikten sonra Texas Üniversitesi'nde edebiyat doktorasını tamamladı, 1972'de Güney Afrika'ya dönerek Cape Town Üniversitesi'nde ders vermeye başladı. İki uzun öyküden oluşan ilk kitabı Dusklands 1974'te yayımlandı. Coetzee, bu yapıtında, Vietnam'daki Amerikalılar ile Güney Afrika'da Hollandalı yerleşmeciler arasındaki koşutlukları irdeliyordu. Yazarın Barbarları Beklerken romanı, 1980'de Güney Afrika'daki büyük bir saygınlığı olan Central News Agency Edebiyat Ödülü'ne değer görüldü. İngiltere'nin en saygın edebiyat ödülü olan Booker Ödülü'nü ise 1983'te Michael K:  Yaşamı ve Yaşadığı Dönem romanıyla, 1999'da da Utanç yapıtıyla, iki kez aldı.  Aynı zamanda seçkin bir deneme yazarı olan Coetzee, 2003'te Nobel Edebiyat Ödülü'ne değer bulundu.
 
ARABELLA KURT:

Danışman klinik psikolog. Tavistock Kliniği'nde psikanalitik psikoterapi eğitim alıyor. İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri'nin yetişkin ve adli akıl sağlığı bölümlerinde pek çok görev aldı ve günümüzde Leicester Üniversitesi klinik psikoloji stajlarında kıdemli klinik eğitmenlik yapıyor.

ELİF ERSAVCI:

1982'de Ankara'da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Mü-tercim-Tercüm-anlık Bölümü'nden mezun oldu. J.G. Ballard'dan Vahşet Sergisi, John Steinbeck'ten Bir Savaş Vardı, Terry Eagleton'dan Edebiyat Nasıl Oku-nur, Toni Morrison'dan Tanrı Çocuğu Korusun, Neil Gaiman'dan Sand-man ve Enzo Traverso'dan Solun Melankolisi Türkçeye çevirdiği eserler arasında.

Yorumlar