Anasayfa /  Foto Galeri

İşte Koronavirüsü nezle, grip ve alerjiden ayırt etme yolları

Dünyayı adeta ele geçiren yeni tip koronavirüs şu ana kadar 36 milyonu aşkın kişiye bulaştı. Dünya Sağlık Örgütü’nün küresel salgın olarak ilan ettiği ve damlacıklar ile bulaşan koronavirüs 1 buçuk milyona yakın kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Kış aylarının gelmesiyle birlikte insanlar koronavirüs ile gribi nasıl ayırt edeceklerini araştırmaya başladı. Peki koronavirüs ile grip, nezle ve alerji nasıl ayırt edilir? İşte detaylar…

İşte Koronavirüsü nezle, grip ve alerjiden ayırt etme yolları - Sayfa 1

Virüse yakalananlarda önce yüksek ateş görüldüğünü belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülay Kaplan, "Ardından kuru öksürük şikayetleri gözleniyor. Bir haftanın sonunda ise nefes darlığı sorunları ortaya çıkıyor. Özellikle yaşı ilerlemiş ve kronik hastalığı olanların Covid-19'u daha ağır yaşadıkları biliniyor. Birçok kişi ise hastalığı hafif belirtilerle ve evde atlatıyor. Solunum yollarını etkileyen korona virüsün birçok belirtisi bulunuyor. Korona virüse yakalanmış hastaların gösterdiği semptomlar zaman zaman nezle grip ve alerjide görülen semptomlarla karıştırılabiliyor" dedi.

İşte Koronavirüsü nezle, grip ve alerjiden ayırt etme yolları - Sayfa 2

Virüse yakalananlarda önce yüksek ateş görüldüğünü belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülay Kaplan, "Ardından kuru öksürük şikayetleri gözleniyor. Bir haftanın sonunda ise nefes darlığı sorunları ortaya çıkıyor. Özellikle yaşı ilerlemiş ve kronik hastalığı olanların Covid-19'u daha ağır yaşadıkları biliniyor.

İşte Koronavirüsü nezle, grip ve alerjiden ayırt etme yolları - Sayfa 3

Tıpkı nezle gibi alerjinin belirtilerini de korona virüsten ayırmanın daha kolay olduğunu belirten Kaplan, "Alerjinin temel semptomları arasında hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve gözde sulanma bulunuyor. Yorgunluk, kuru öksürük, solunum zorluğu ve öksürük ise zaman zaman görülüyor. Ancak korona virüs temel semptomlarından ateşe, alerji geçiren hastalarda rastlanmıyor.

İşte Koronavirüsü nezle, grip ve alerjiden ayırt etme yolları - Sayfa 4

Korona virüsün en çok benzerlik gösterdiği hastalık türü grip. Virüs kaynaklı bu iki hastalığın gösterdiği semptomlar birbirine çok benziyor. Her iki hastalıkta da ateş, yorgunluk, kuru öksürük sık görülüyor. Ancak solunum zorluğu Covid-19'a yakalanmış çoğu hastada görülürken gribe yakalanmış kişiler bu belirtiyi göstermiyor" şeklinde konuştu.