Anasayfa /  Foto Galeri

İşte Erdoğan'ın "2023 Kabinesi"ne bakan olarak giren isimler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılında görev yapacak Kabine'yi açıkladı. İşte Erdoğan'ın yeni kabinesine bakan olarak giren isimler...

İşte Erdoğan'ın "2023 Kabinesi"ne bakan olarak giren isimler - Sayfa 1

Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Cevdet Yılmaz

Cevdet Yılmaz 1967 yılında Bingöl'de dünyaya geldi. ODTÜ Kamu Yönetimi Bölümünü birincilikle bitirdi. Başbakanlık DPT Müsteşarlığı, AB ile İlişkiler Genel Müdürlüğü görevlerini yürüttü. 23, 24, 26 ve 27. Dönemde Bingöl, 25. Dönemde Diyarbakır Milletvekili seçildi. 60. Hükûmette Devlet Bakanı; 61, 62 ve 64. Hükûmetlerde Kalkınma Bakanı, 63. Hükûmette Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı. 2020 yılı Kasım ayından bu yana TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı görevini sürdürmektedir. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Yılmaz, evli ve 2 çocuk babasıdır.

İşte Erdoğan'ın "2023 Kabinesi"ne bakan olarak giren isimler - Sayfa 2

Adalet Bakanı: Yılmaz Tunç
Yılmaz Tunç, 1 Şubat 1971'de Bartın'ın Ulus ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Yılmaz Tunç, serbest avukatlık, Pendik Belediye Meclis Üyeliği, AK Parti Genel Merkez Siyasi ve Hukuki İşler Başkan Yardımcılığı, Sivil toplum kuruluşlarında yönetim kurulu üyelikleri, TBMM 23, 24, 25, 26 ve 27. dönem Bartın milletvekilliği yaptı. 2020-2022 yılları arasında Adalet Komisyonu Başkanı olmuştur. AK Parti grup başkanvekilliği grevinde de bulunan Yılmaz Tunç, evli ve üç çocuk babasıdır.

İşte Erdoğan'ın "2023 Kabinesi"ne bakan olarak giren isimler - Sayfa 3

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı: Mahinur Özdemir
Avrupa parlamentosuna başörtüsüyle giren ilk kadın milletvekili olan Mahinur Özdemir, 7 Kasım 1982 tarihinde Belçika'nın Schaerbeek kentinde doğdu. Brüksel ULB Üniversitesi İnsan Kaynakları Mühendisliği Bölümü'nde lisans, kamu yönetimi alanında da master eğitimi aldı. Bunun yanında Fransızca, Flemenkçe ile İngilizce dillerini de öğrendi. Daha sonra siyasete atılarak 2009 yılında Merkez Demokrat Hümanist Parti'den Brüksel meclisine girdi. 30 Temmuz 2010'da da Rahmi Göktaş ile evlendi. Öte yandan Özdemir 2015'de Ermeni Soykırımı'nı reddetmesi sebebiyle partisinden tasfiye edilmiştir.

İşte Erdoğan'ın "2023 Kabinesi"ne bakan olarak giren isimler - Sayfa 4

Dışişleri Bakanı: Hakan Fidan

Hakan Fidan, 1968 yılında Ankara'da doğdu. Kara Kuvvetleri Muhabere Okulu (1986) ve Kara Kuvvetleri Dil Okulu mezunu Hakan Fidan, TSK'daki Astsubaylık görevinden mecburi hizmetini müteakip istifa etmiştir. Astsubaylık süresince University of Maryland University College'dan Siyaset ve Yönetim Bilimi alanında lisans dereceleri, yurda döndükten sonra Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden yüksek lisans ve doktora dereceleri almıştır. TİKA Başkanlığı görevine getirilen Hakan Fidan, Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı ve Başbakanlık Özel Temsilciliği de yaptı. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Yönetim Kurulu Üyeliği de yapan Hakan Fidan, kısa bir süre MİT Müsteşar Yardımcılığı görevinin ardından, 27 Mayıs 2010 tarihinde MİT Müsteşarı olarak atandı. 10 Şubat 2015 tarihinden geçerli olmak üzere AK Parti'den milletvekili aday adayı olmak için istifa etti. Ancak 9 Mart 2015 tarihinde yazılı açıklama yaparak aday adaylığı başvurusunu geri çekti. 10 Mart 2015'te görevine geri döndü. O günden bu yana da aynı görevini sürdürüyor.