Anasayfa /  Foto Galeri

İstanbul'da korkutan görüntü! Caddebostan'da deniz çekildi

İstanbul Kadıköy sahillerde deniz suyunun çekilerek kayalıkların ortaya çıktığını gören vatandaşlar tedirgin oldu. Yaşanan durumun depremle ilgili olmadığını belirten Prof. Dr. Şükrü Ersoy, " Yılın bu zamanlarında yağışlara bağlı olarak meteorolojik şartlardan dolayı ve karadan denize doğru olan rüzgarlarda sular çekilir. Su çekilmesini depreme bağlayamayız " dedi. Deniz seviyesinde yaşanan değişiklik havadan da fotoğrafland

İstanbul'da korkutan görüntü! Caddebostan'da deniz çekildi - Sayfa 1

Kadıköy Caddebostan ve Suadiye sahillerinde deniz seviyesinde değişiklikler meydana geldi. Deniz suyunun çekilerek kayalıkların ortaya çıkması bazı vatandaşlarda tedirginliğe neden oldu.

İstanbul'da korkutan görüntü! Caddebostan'da deniz çekildi - Sayfa 2

“SU ÇEKİLMESİNİ DEPREME BAĞLAYAMAYIZ”
Olası bir deprem riskinden endişelenen kimi Kadıköylüler, su çekilmesinin deprem habercisi olmasından endişelendi. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı, Jeoloji Profesörü Şükrü Ersoy, yaşanan durumun depremle ilgisi olmadığını belirterek, şunları söyledi:

İstanbul'da korkutan görüntü! Caddebostan'da deniz çekildi - Sayfa 3

“Kadıköy kıyılarındaki su çekilmesini depreme bağlayamayız. Onlar ancak Endonezya gibi ada ülkelerinde olabiliyor. Bazen deprem öncesinde adada sular çekiliyor, adada değişiklikler olabiliyor. Fakat biz öyle bir ülke değiliz. Yılın bu zamanlarında yağışlara bağlı olarak meteorolojik şartlardan dolayı hatta karadan denize doğru olan rüzgarlarda sular çekilir. Eğer su derinliği de yoksa, sığ ise metrelerce su geriye çekilir.

İstanbul'da korkutan görüntü! Caddebostan'da deniz çekildi - Sayfa 4

Bu durumlarda da insanlar genelde 'Deprem mi olacak?' düşüncesine sevk ediyor. Bu doğru değil. Aynı şekilde çok karlı dönemlerde su dağlarda tutulduğu için dere ve akarsular vasıtasıyla denizi besleyemez ve su seviyesi yine düşer. Yani buna benzer meteorlojik koşullardan dolayı bu su gerilemesi olmuştur. Bunun depremle bir ilgisi yok.''