Anasayfa /  Popüler  /  Kim kimdir

İsmail Soyberk kimdir? İsmail Soyberk neden öldü?

Sanat dünyasının ünlü müzisyenlerinden İsmail Soyberk geçirdiği kalp krizi sebebiyle hayatını kaybetti. Peki sevilen isim İsmail Soyberk kimdir ve İsmail Soyberk neden öldü?

Abone ol
Abone ol 13 Ocak 2021 14:25

İsmail Soyberk kimdir? İsmail Soyberk neden öldü? İsmail Soyberk 67 yaşında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Özellikle 80'li ve 90'lı yıllarda binlerce albümde stüdyo basçılığı yapan İsmail Soyberk 2000'li yıllarda birçok albümden uzaklaşmıştır.

 

İSMAİL SOYBER KİMDİR?

İsmail Soyberk, 1954'te İstanbul'da dünyaya geldi.

1977 yılında müzik çalışmalarına başladı. Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu.

1982 yılından itibaren stüdyo müzisyenliği yapmaya başladı. Sezen Aksu, Joan Baez, Aziza Mustafa Zadeh, Erkan Oğur, Hasan Cihat Örter, Eşref Ziya ve daha birçok sanatçıyla Türkiye ve dünya turneleri yaptı.

1978 yılında Edip Akbayram ve Dostlar Orkestrası'nın kurucuları arasında yer aldı. 2006 yılında, gitarda Barış Bölükbaşı, syntesizerda Mert Topel ve davulda Bülent Ay'dan oluşan kendi müzik grubu Fenomen ile aynı adı taşıyan ilk albümünü çıkarttı.

1973-1974 yıllarında İhsan Seyfi Özulu (Keman-Gitar),İlhan Sami Özulu (Viola-Gitar),Rahmi Akgün (Davul) ve Hüseyin Haklı (Akustik Gitar-Flüt) yer aldığı EVRİM 5 grubunda Bass Gitarist olarak yer aldı. Ortaokul ve liseden sınıf arkadaşı olan İlhan Sami Özulu ile birlikte kurdugu Grup Evrim'de 1978-1990 yılları arasında bas gitar çaldı ve şarkı söyledi.

80'li ve 90'lı yıllarda binlerce albümde stüdyo basçılığı yapmış olan Soyberk, 2000'li yıllarda müzik camiasının krize girmesi ile önemli ölçüde piyasa albümlerinden uzaklaşmıştır.

 

 

Yorumlar