Anasayfa /  Dünya

İran, İsrail'e SİHA ve balistik füze saldırısı başlattığını açıkladı!

İran, İsrail'in Şam'daki konsolosluk binasını uluslararası kuralları ihlal ederek bombalamasının ardından SİHA'larla misilleme saldırısı başlattı. İsrail ordusunun hava kuvvetlerinin alarma geçtiği duyuruldu.

Abone ol
Abone ol 14 Nisan 2024 03:04

İran, İsrail'e SİHA ve balistik füze saldırısı başlattığını açıkladı!

Dünyanın gözü İran-İsrail gerilimindeydi, Tahran'dan İsrail'e konsolosluk binasını vurma 'cevabı' SİHA'larla geldi. 13 Nisan akşam saatlerinde başlayan SİHA fırlatmalarını İsrail basını duyurdu.
İsrail tüm hava savunma ve saldırı sistemlerinin alarmda olduğunu, düzinelerce uçağın gökyüzünde olduğunu ve ABD ile koordinasyonun devam ettiğini söyledi.
Aynı zamanda Ürdünlü yetkililer hava sahasını yerel saatle 23:00'ten (GMT 20:00) itibaren geçici olarak kapatma kararı aldı.

Ne olmuştu?
İsrail, Suriye'nin başkenti Şam'da İran'ın konsolosluk binasını 1 Nisan'da hava saldırısı ile vurmuş, Üst düzey Devrim Muhafızları komutanı ölmüştü. Suriye devlet medyası, İsrail'in düzenlediği hava saldırısında İran'ın Şam'daki büyükelçiliğinin konsolosluk bölümünün yerle bir olduğunu duyurmuştu.

Okullar tatil edildi
İsrail bu akşam yaptığı açıklamada, İran saldırısı tehdidi nedeniyle İsrail'deki okulların Pazar sabahından itibaren kapalı olacağını duyurdu.
İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Tahran'ın İsrail'e ve bölgedeki müttefiklerine yönelik 'planlı bir İran saldırısını yakından izlediğini' söyledi fakat tehdit hakkında daha fazla ayrıntı vermedi.

ABD'den İran'a çağrı: Derhal gemiyi serbest bırakın
Devrim Muhafızları Ordusu'nun bugün Hürmüz Boğazı yakınlarında İsrail bağlantılı bir gemiye el koyması batılı ülkelerin tepkisine neden oldu.
ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson yaptığı açıklamada, İran’a çağrıda bulunarak, İsrailli milyarder iş adamı Eyal Ofer'in sahibi olduğu Zodiac Grubu’na ait Portekiz bandıralı 'MSC Aries' adlı konteyner gemisini 'derhal serbest bırakın' dedi.
Watson, “Provokasyon olmaksızın sivil bir gemiye el konulması uluslararası hukukun açık bir ihlali ve Devrim Muhafızları Ordusu tarafından gerçekleştirilen bir korsanlık eylemidir” ifadelerini kullandı.

İsrail, Ben-Gurion Havalimanı'nı İran tehditi nedeniyle kapattı
İsrail Kanal 12 televizyonunun haberine göre İsrail, İran'ın saldırı tehdidi nedeniyle Ben-Gurion Havalimanı'nı gece boyunca üç saatliğine kapatacak.

Pentagon, İran'dan olası bir saldırı durumunda İsrail'e tam destek sözü verdi
ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Pentagon Şefi Lloyd Austin’in İsrailli mevkidaşı Yoav Gallant ile yaptığı telefon görüşmesinde, İsrail'in İran'dan gelebilecek olası bir saldırı karşısında ABD'nin tam desteğine güvenebileceği konusunda güvence verdiği belirtildi.
Açıklamada, Austin’in “İsrail, İran ve bölgesel kuklalarının her türlü saldırısına karşı korunmak için ABD'nin tam desteğine güvenebilir” şeklindeki ifadelerine yer verildi.
ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise sosyal medya platformu X’ten yaptığı paylaşımda, İsrailli mevkidaşı Tzachi Hanegbi ile görüştüğünü bildirdi.
Sullivan, "ABD'nin İsrail'in güvenliğine sarsılmaz desteğini yineledim" diye yazdı.

Netanyahu: Sakin olun ve emirleri takip edin
Benjamin Netanyahu, Tahran'ın hava sahasını kapatması üzerine canlı yayına çıktı.
Netanyahu vatandaşlarına İsrail'in İran saldırılarına karşı hazırlıklı olduğu ve ABD, İngiltere ve Fransa'nın desteğini aldığı konusunda güvence verdi.
Netanyahu, "Net bir ilke belirledim - kim bize zarar verirse, biz de ona zarar veririz. Kendimizi her türlü tehdide karşı koruyacağız ve bunu soğukkanlılık ve kararlılıkla yapacağız" dedi.

İran'ın İsrail'e insansız hava saldırısı başlattığı iddia edildi
Axios muhabiri Barak Ravid'in kaynaklarına dayandırdığı haberine göre İran İsrail'e doğru onlarca kamikaze insansız hava aracı fırlattı.
İsrail devlet televizyonu KANN, İran İsrail'e karşı insansız hava aracı saldırıları başlattığını duyurdu.

İran, İsrail'e onlarca insansız hava aracı yönlendirdi
Jerusalem Post, İran’ın İsrail'e onlarca insansız hava aracı fırlattığını aktardı.
Gazete, "Onlarca insansız hava aracı İran'dan İsrail'e doğru uçuyor" ifadelerini kullandı.
Daha önce İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Sözcüsü Daniel Hagari, ülkenin Hava Kuvvetlerinin savunma ve saldırı sistemlerini muharebe hazırlığına getirdiğini duyurmuştu.
Drone'ların İsrail'e ulaşmasının saatler alacağı belirtiliyor.

'ABD'nin saldırıdan haberi var'
Pentagon'dan Sputnik'e yapılan açıklamada, ABD'nin İran'ın İsrail'e insansız hava aracı fırlattığı yönündeki haberlerden haberdar olduğu belirtildi.

'Henüz füze saldırısı başlamadı'
İran Devrim Muhafızı'na yakın medya kaynakları, İran'ın füze saldırısının henüz başlamadığını fakat gecenin ilerleyen saatlerinde Hayfa ve İsrail'in kıyı şeridinin vurulmasının mümkün olduğu yazdı.
Ayrıca, Al Arabiya'nın haberine göre, İran'a ait insansız hava araçlarının İsrail'e doğru fırlatılmasının ardından Bağdat havaalanı üzerindeki hava sahası kapatıldı.
İsrail ordusu, "İran’dan İsrail’e doğru saldırı için çok sayıda SİHA gönderildi ancak henüz ulaşmadı; savunmamız hazır" açıklamasını yaptı.

Ortadoğu'da birçok ülkede hava sahası kapatıldı
İran'ın İsrail'e saldırması beklenirken Irak hava sahasının kapatıldığı ve hava trafiğinin askıya alındığı bildirildi.
Şu anda İsrail, Suriye, Lübnan, Ürdün, Yemen hava sahasında ve Bağdat yakınlarında hiçbir uçak bulunmuyor.

 

Etiketler İran İsrail
Yorumlar