Anasayfa /  Güncel

İnternet kafeler açılıyor ! İşte alınacak tedbirler...

1 Temmuz'da faaliyetlerine başlayacak olan İnternet kafelerde alınacak tedbirlerin neler olduğu belli oldu... İçişleri Bakanlığı genelgesine göre İnternet kafelerde alınacak tedbirler neler?

Abone ol
Abone ol 30 Haziran 2020 17:47

Türkiye'de koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında normalleşme adımları devam ederken 1 Temmuz'da faaliyetlerine başlayacak olan  internet kafeler ve elektronik oyun yerleri, koronavirüs tedbirleri İçişleri Bakanlığı genelgesi ile yayımlandı... 

1 Mayıs'tan itibaren kapalı olan internet kafeler ve elektronik oyun yerleri, İçişleri Bakanlığı genelgesine göre, koronavirüs tedbirlerinin alınması şartıyla 1 Temmuz'da faaliyetlerine başlayacak. Peki, yayımlanan genelgeye göre, internet kafeler ve elektronik oyun yerleri, koronavirüs tedbirleri neler ve nasıl yapılacak? 

İNTERNET KAFELERİNDE YAPILACAK KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ

HER BİLGİSAYAR ARASI 1 METRELİK BOŞLUK OLACAK

Ayhan Akar, internet kafelerde maske, sosyal mesafe ve temizlik olarak 3 kuralın çok önemli olduğunu söyleyerek,  “İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelge itibari ile 1 Temmuz’da internet salonları, elektronik oyun yerleri açılacak. Bizlerde bunlarla ilgili kısa bir denetim gerçekleştirdik. Öncelikle üç kuralımız var. Bu üç kural çok önemli. Bunlar maske, sosyal mesafe ve temizlik. Öncelikle mesafe kuralı müşteri kapasitesine göre belirleniyor. Şu an bulunduğumuz yer 240 metre karelik en fazla 60 kişi gelebilir. Bu sayıyı dışarıya asıyoruz. Müşteriler gelirken içeride kaç kişi olabileceğini girmeden görebiliyor. Aynı zamanda her bilgisayar arasında en az 1 metre boşluk olması gerekiyor. Eğer ki böyle bir imkanımız yoksa araya şeffaf branda yada cam bölme koyulması gerekiyor” ifadesini kullandı. 

 

İNTERNET KAFELERE GELEN MÜŞTERİLERİN ATEŞLERİ ÖLÇÜLEREK İÇERİ ALINACAK

“Temizlik ve hijyen çok önemli. Monitör, klavye, fare sulandırma şeklinde dezenfekte ediyoruz. Aynı zamanda vatandaşlar içeri girerken kesinlikle maskesiz alınmayacak. Ve ateşleri ölçülerek içeri alınacak. Eğer öksürük ya da burun akıntısı gibi bir sıkıntıları olduğunu fark ettiğimiz vatandaşımızı en yakın sağlık kuruluşuna yönlendireceğiz” diyen Akar, internet kafeler ve elektronik oyun yerlerinde temizlik ve hijyenin çok önemli olduğunun altını çizdi. 

1 Temmuz'da faaliyetlerine başlayacak olan  internet kafeler ve elektronik oyun yerleri, koronavirüs tedbirleri kapsamında kimse maskesiz içeri alınmayacak herkesin ateşi ölçülecek... 

 

 

Yorumlar