Anasayfa /  Foto Galeri

İnsanları konuşmadan etkilemenizi sağlayan 9 yöntem

Sözlü iletişim, insanlar üzerinde çok büyük bir etkiye sahip. Hepimiz, konuştuğumuz kelimeler ile insanlar üzerinde olumlu veya olumsuz bir etki bırakırız. Ancak bazen göz kırpmak veya dudak ısırmak gibi yaptığımız bazı hareketler, konuştuğumuz kelimelere nazaran çok daha dikkat çekici olabilir. İşte hiç konuşmadan bir insanı etkileme konusunda bir adım önde olmanızı sağlayan davranışlar...

İnsanları konuşmadan etkilemenizi sağlayan 9 yöntem - Sayfa 1

1. Karşınızdaki kişinin göz rengine bakın

Psikolojik ipuçları listemizin en kolay hareketi ile başlayalım. Hoşlandığınız ve tanımadığınız bir kişide iyi bir ilk izlenim bırakmak için onun göz rengine bakın.

Karşınızdaki kişinin göz rengine baktığınız süre 3-5 saniye aralığında olmalıdır. Unutmayın ki bu süre arttıkça karşınızdaki kişi rahatsız olacaktır.

Ayrıca sosyal temas alanının merkezi olan burun sırtına baktığınızda kesinlikle gülümseyin.

Burun bölgesinden aşağıya bakarsanız, bu karşınızdaki kişiyi rahatsız edebilir. Yukarı bakarsanız da bu baskıcı bir kişi olduğunuz izlenimi verebilir.

İnsanları konuşmadan etkilemenizi sağlayan 9 yöntem - Sayfa 2

2. Karşınızdaki kişiyle sohbete başlamadan önce ona biraz zaman verin

Karşınızdakiyle göz teması kurar kurmaz sohbete başlamayın. Ona, sizin hakkınızdaki ilk izlenimlerini anlaması için zaman verin.

Bunu da ceketinizi asarak veya sandalyenizi hareket ettirerek yapabilirsiniz. Psikolojik ipuçları listemizdeki bu hareket, karşınızdaki kişiyi rahatsız edecek kadar yavaş yapılmamalıdır.

İnsanları konuşmadan etkilemenizi sağlayan 9 yöntem - Sayfa 3

3. Bardağın sapına dokunmak, etkileyici bir harekettir

Bazı araştırmalar, silindir şeklindeki nesnelere dokunulmasının etkileyici bir hareket olduğunu ortaya koyuyor.

Bir kadın, karşısındaki erkekten hoşlandığı göstermek istiyorsa bu hareketi yapabilir. Bu eylem, bir kalem veya yüzükle de gerçekleştirilebilir.

İnsanları konuşmadan etkilemenizi sağlayan 9 yöntem - Sayfa 4

4. Ayağınızı ilgilendiğiniz kişiye doğru çevirin

Eğer bacak bacak üstüne atıp oturuyorsanız, bacağınızı ve ayağınızı ilgilendiğiniz kişiye doğru çevirin. Bu bir yakınlaşma olarak algılanır.

Böylece hiç konuşmadan niyetinizi belli edebilirsiniz.