Anasayfa /  Kültür sanat

İnsanın bilinmeyene dair merakı ile güvenlik ihtiyacı arasındaki o tezat

Carys Davies'in Batı romanı bir açıdan uzatılmış bir masal gibi okunuyor. Yine de koşup dinozorları bulma arzusunun önüne geçemiyor insan. Gücü inançta, büyülenmede ve kavranılmaz bir dünya karşısında bunun yalın, saf gerçekliğinde yatıyor.

Abone ol
Abone ol 25 Şubat 2024 21:44

İnsanın bilinmeyene dair merakı ile güvenlik ihtiyacı arasındaki o tezat

Kentucky içlerindeki derin bataklıklarda tarihöncesinden kalma dev hayvan kemiklerinin peşine düşen Cy, kızı Bess'i kendi başının çaresine bakmak üzere arkasında bırakıp yola koyulur. Gelgelelim Mississippi Nehri'nin öte tarafındaki ıssız sınır bölgesini taradığı bu tehlikeli yolculuk beklenmedik sürprizlere gebedir…

Amerikalı bir yerleşimci ve dul kalmış bir baba olan Cy Bellman, kulağına gelen bir haber karşısında şaşkınlık, büyülenme gibi güçlü hislerin etkisinde kalır: Kentucky içlerindeki derin bataklıklarda tarihöncesinden kalma dev hayvan kemikleri bulunmuştur. Merakına yenik düşen Cy, dev canavarların halen yaşadığı söylentilerinde gerçeklik var mı öğrenmek için kızı Bess'i kendi başının çaresine bakmak üzere ardında bırakarak yola koyulur. Gelgelelim Mississippi Nehri'nin öte tarafındaki ıssız sınır bölgesini tarayacağı bu tehlikeli yolculukta onu sürprizler, rastlantılar ve tuzaklar beklemektedir. 
 
"Masal ya da efsanelere has o kati ve dolaysız gücü bütünüyle barındırıyor… Carys Davies muazzam yetenekli bir yazar."
Colm Tóibín
 
"Batı, bir açıdan uzatılmış bir masal gibi okunuyor. Yine de koşup dinozorları bulma arzusunun önüne geçemiyor insan. Gücü inançta, büyülenmede ve kavranılmaz bir dünya karşısında bunun yalın, saf gerçekliğinde yatıyor."
Cynan Jones

Kitap Adı: Batı
Yazar: Carys Davies
Çeviri: Tülin Er
Yayınevi: Can Yayınları
Dizi: Çağdaş
Tür: Roman
Sayfa Sayısı: 144
Fiyatı: 110,00 TL

CARYS DAVIES:

 Galler'de doğdu. Some New Ambush (2007) ile Uluslararası Frank O'Connor Öykü Ödülü ve Jerwood Fiction Uncovered Ödülü'nü kazanan Kuytu (2015) adlı iki öykü kitabı, Batı'dan (2018) başka The Mission House (2020) adlı bir romanı vardır. Öyküleriyle Royal Society of Literature's V.S. Pritchett, Northern Wiriters' gibi ödüller kazanan Davies halen Edinburgh'da yaşıyor.
 
TÜLİN ER

 2000-2003 yılları arasında Varlık dergisinde editör asistanlığı, 2003-2009 yılları arasında Everest Ya­yın­ları'nda editörlük yaptı. 2009'dan bu yana çeviri, editörlük çalışmalarını serbest sürdürüyor. W. Somerset Maugham, Nick Hornby, Lidia Yuknavitch, Alain de Botton, Karin Tidbeck, Gertrude Barrows Bennett, Katherine Applegate, Marek Sindelka gibi yazarların kitaplarını çevirdi.

Yorumlar