Anasayfa /  Sağlık

İnsan üzerinde denenen koronavirüs aşı testi sonucu açıklandı

Tüm dünyanın 24 saat mesai yaptığı korona virüs aşısı için flaş gelişme! Moderna firması insanlar üzerinde yapılan ilk testin sonuçlarını paylaştı ve aşı yapılan kişilerin virüse karşı antikor geliştirdiğini duyurdu.

Abone ol
Abone ol 18 Mayıs 2020 17:10

Yeni tip korona virüse (Covid-19) karşı insanlarda ilk aşı deneyini gerçekleştiren şirket Moderna, ilk verilerin olumlu olduğunu, aşı yapılan kişilerin virüse karşı antikor geliştirdiğini duyurdu.

Moderna isimli ABD'li şirket 17 Mart’ta başlayan insanlar üzerindeki deneylerin birinci fazının ilk sonuçlarını açıkladı. Birinci fazda aşının küçük bir grup üzerinde güvenilirliği test edildi. 

Henüz bilimsel bir yayında yer alamyan sonuçlara göre, deneye katılan sekiz kişinin hepsinin Covid-19 geçirip antikor geliştirdiği ya da varolan antikor seviyesinin arttığı gözlemlendi. En fazla yan etkinin yüksek dozda aşı yapılan üç kişide görüldüğünü belirten şirket bu yan etkilerin çok ciddi olmadığını ve çözüldüğünü ifade etti. Ancak yan etkilerin ne olduğu belirtilmedi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), şirketin deneyin daha geniş bir grup insanda uygulaması yapılan ikinci fazına geçmesi için onay verdi. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Moderna, dünyada insan deneylerine başlayan sekiz potansiyel Koronavirüs aşısı geliştiricisinden biri.

Yorumlar