Anasayfa /  Ekonomi

İkinci el araba alacaklar dikkat !

İkinci el araç almak için en uygun zaman olduğu söyleniyor. Sektör uzmanları ve galericiler bunun nedenini bir bir sıraladı.

Abone ol
Abone ol 24 Ocak 2021 21:21

Pandemiden dolayı üretimin azalması, artan döviz maliyetleri, ÖTV diğer vergi artışları gibi nedenlerden dolayı bir ara tavan fiyatları gören ikinci el otomobilde artık işler değişti. İkinci el araç fiyatlarında rüzgar tamamen tersine döndü. Piyasada yüzde 20'lere kadar düşüş yaşandı. 2. el araba almak için artık en uygun zaman olduğu ifade ediliyor..

 

İkinci el otomobil fiyatlarında son durum
İkinci el otomobil fiyatlarında yaşanan son gelişmelerin ardından piyasaya yönelik açıklamalarda bulunan Samsun İkinci El Otomobilciler Dernek Başkanı İbrahim Kınık son aylarda satışların neredeyse yok denecek kadar az olduğunu bellirtti.
İbrahim Kınık içinde bulunulan durumu şu sözlerle anlattı:

 2 ay gibi bir süredir iş olmadığını ve galericilerin telefonlarının dahi çalmadığını dile getiren Samsun İkinci El Otomobilciler Dernek Başkanı İbrahim Kınık, “İkinci el otomobil piyasası bir süre önceki rüzgarla birlikte iki kat zamlanmıştı. Bunun sonucunda da iş değişti. Şu anda piyasa aşağıya geldi. Piyasa artık durdu. Yaklaşık iki aydır telefonlarımız çalmıyor. Pahalı arabalarda geri gelme daha da çoğaldı. Döviz geri geldiği müddetçe, faizler yüksek olduğu müddetçe bizim de araba işimiz biraz duracaktır. 1 milyon TL’lik lüks arabalarda 150 bin TL kadar aşağı gelme oldu. Hala da rakamlar aşağıya doğru geliyor gibi. Orta sınıf otomobillerde de yüzde 20 oranında bir indirim oldu. Bundan iki ay önce 100 bin TL olan bir otomobil, 80-85 bin TL’ye kadar geriledi” dedi.

Otomobil fiyatlarının talebin azalmasıyla ciddi anlamda geri çekildiğini ve bu fiyatların da altına kısa zamanda gelmeyeceğini ifade eden Kınık , “Bu düşüşler internetteki satış fiyatlarına pek yansımadı. Otomobili yüksek fiyattan alanlar malına kıyıp, fiyatı da bir anda aşağıya indiremiyor. Direniyorlar ama ne arayan ne de soran var. Bir şekilde malını satmak zorunda. Piyasada hareketliliğin tekrar oluşması için piyasanın oturması gerekiyor. İnsanlar bu rakamlara alıştıktan sonra yaza doğru her şey düzelir diye umuyoruz. Sıfır araç girişi çoğalınca piyasa aşağıya inmeye başladı. Çoğu bayide sıfır araba mevcut. Piyasalar şu anda yavaş yavaş oturmaya başladı. Araba alacak insanlar, araba tercihini yapıp alsınlar. Bundan sonra fiyatlar çok da aşağıya inmez. Fiyatlar ancak bu kadar geriler” diye konuştu

2. el araç almak isteyenlere uyarılar
30 yıldır otomobil alım satım işinden para kazanan yapan Rıfat Bilgili iseikinci el otomobil fiyatların yüzde 20 oranında düştüğünü belirtirken şunları kaydetti:
“2020 Kasım ayından beri ikinci el otomobil piyasasında bir duraklama var. Buna müteakip de fiyatlar geri gelmeye başladı. Fiyatlar geçen sene bir dönem yüzde 100 yükselmişken, şu anda ise yüzde 20 oranında düştü. Yılbaşından sonra fiyatlar düşmeyi de bıraktı. Çünkü insanlar mevcut fiyatlara alıştı. İnsanlar yeni yılın ilk ayının bitmesini bekliyordu. Şu anda ikinci el otomobil almak isteyenler için fırsat zamanı. Çünkü Şubat ayından itibaren fiyatlar yükselebilir. Bu yükselme trendi de yılsonuna kadar gidebilir. 1 milyon TL ve üstü lüks arabalarda piyasa canlanmaz. Bunlarda alım gücü düşük. Ama 50 bin 500 bin TL arasındaki otomobillerde fiyatlar yükselebilir. Biz de internet satışlarını takip ediyoruz. Arayan olmasa bile favoriye alınan araç sayısı her gün artıyor. Alabilme düşüncesi ve bir arayış olduğunu gözlemliyoruz. Bundan dolayı da orta sınıfta fiyatlar daha düşmez, artabilir.”

Yorumlar