Anasayfa /  Yaşam /  Din ve inanç /  Ramazan

İftarda hangi dua okunur? Oruç açarken okunacak dua hangisi?

İftarda hangi dua okunur ve oruç açarken hangi dualar okunmalıdır? İftar sofralarında ve oruç açarken dua etmek, Müslümanlar için önemli bir adımdır. İftar vaktinde okunacak dua, orucunun bereketini arttırmak ve Allah'a şükretmek amacıyla tercih edilirken, oruç açarken okunacak dualar da manevi bir atmosfer oluşturur. Peki, hangi dualar oruç açılırken okunur? İşte oruç açarken okunacak dualar...

Abone ol
Abone ol 14 Mart 2024 11:00

İftarda hangi dua okunur ve oruç açarken hangi dualar okunmalıdır? İftar sofralarında ve oruç açarken dua etmek, Müslümanlar için önemli bir adımdır. İftar vaktinde okunacak dua, orucunun bereketini arttırmak ve Allah'a şükretmek amacıyla tercih edilirken, oruç açarken okunacak dualar da manevi bir atmosfer oluşturur.

Peki, hangi dualar oruç açılırken okunur? İşte oruç açarken okunacak dualar...

İftar duası

"Allahümme leke sumtu ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü ve savme'l-Ğadi min şehri Ramazane neveytü, feğfirlî mâ kaddemtü ve mâ ahhartü."

Türkçe anlamı

"Allah'ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım ve sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım ve Ramazan ayının yarınki orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!"

Peygamberimizin orucunu açtıktan sonra da şöyle derdi; “Susuzluk gitti, damarlar ısındı, inşallah Tealaya sevap kesinleşti.”

İslam alimlerinden Abdullah ibni Ömer Radiyallâhu ise iftar vakti şöyle dua ederdi: “Allah’ım, bütün kâinatı kaplayan rahmetinin hakkı için beni affet, günahlarımı bağışla.” 

İftarda hangi dua okunur?

Allah'ım senin rızan için oruç tuttum, sana inandım, sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım. Ey, bağışlaması bol Rabb'im, beni, ailemi, milletimi, devletimi ve inananları koru. Rahmetini, yardımını esirgeme ülkemizden. Bizlere yaşama sevinci ver. Her türlü güçlüğe karşı dayanma gücü ver. Senin her şeye gücün yeter. Amin.

Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ala rızkıke eftartü veli savmel' ğadin min şehri ramazane nev eytü fağfir li ma kaddemtü vema” ahhertü."

“Allah’ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla.''

Bismillahi vel hamdü lillahi, Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ni hamdike tekabbel mini, inneke entes semiul alim.

Allahım! Senin senin için oruç tuttum, Senin için rızkınla oruçumu açtım. Ancak sana tevekkül ettim. Seni hamdinle tespih ederim. Allahım benden kabul buyur. Çünkü sen işiten ve bilensin. 

Yorumlar