Anasayfa /  Güncel /  Gündem

İBB, usulsüz İstanbulkart kullananlarla ilgili reklam filmi paylaştı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan usulsüz İstanbulkart kullanımı temalı reklam, sosyal medyada çeşitli yorumlara sebep oldu. Başkasına ait bir İstanbulkartı kullanarak otobüse binen vatandaşı konu alan reklam filmine kullanıcıların bir kısmından destek gelirken bazı kullanıcılar ise insanlarla alay edildiği gerekçesiyle filmi eleştirdi.

Abone ol
Abone ol 20 Nisan 2022 18:17

"İstanbulkart kişiye özeldir" başlığı ile yayınlanan reklam filmi sosyal medyayı ikiye böldü. İnternette çok fazla yorum alan reklam filmine hem destek hem eleştiri yorumları geldi.

Reklam filminde bir İETT otobüsüne binen vatandaş, kendi kartı yerine İBB'nin ücretsiz olarak sunduğu 'anne kartı' kullanması diğer yolcular tarafından tepkiye neden olduğu görüldü. Orta yaşlarda erkek bir vatandaşı anne kart kullandığı için 'Ayşe Abla' olarak gösteren reklam filmi insanları küçük düşürdüğü gerekçesiyle sosyal medyada eleştiriye sebep oldu.

"İNSANLAR YOKLUKTAN YAPIYOR"

Videonun altına yapılan yorumlarda "İnsanlar yokluktan bu tür şeylere başvuruyor. Yoksa kimsenin iki lira için sizin alay konunuz olma niyeti yok. Buna izin vermeyebilirsiniz. Ama bu durumdaki insanları alay konusu edemezsiniz. 2 lira fazla verebilecek kimse böyle şeylerle uğraşmaz." ifadeleri dikkat çekti.

"YOK DİYE MARKETTEN YAĞ MI ÇALALIM?"

Diğer bir kullanıcı ise "Ne zamandan beri suç işleme ve usulsüzlük yapmanın üstü yoksulluk diye kapatılmaya başlandı. Pahalı mı evet pahalı fakat yağ da pahalı yoksulluk adı altında marketten yağ da mı çalalım?" yorumunda bulundu.

Videonun son kısmında ise İstanbulkart'ın kişiye özel olduğu ve usulsüz kullanımın cezalandırılacağı uyarısı yapıldı.

MURAT ONGUN: YILLIK MALİYET 1 MİLYAR LİRA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, reklam filmi ile ilgili "Usulsüz kart kullananların, İETT'ye dolayısıyla İstanbullulara maliyeti yıllık 1 milyar lira. Bu istismarın da önüne geçeceğiz." açıklamasını yaptı.

Yorumlar