Anasayfa /  Foto Galeri

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: Birileri İstanbul'un hakkına, hukukuna tecavüz etmeye gayret ediyor!

 İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘Altyapı ve Dönüşüm Başkanlığı’ biriminin kurulmasının yetersizliğine şu sözlerle tepki gösterdi: “Birileri, İstanbul mevzu olunca, İstanbul'un hakkına, hukukuna -sanki burası Patagonya'da bir belediyeymiş gibi davranarak- tecavüz etmeye gayret ediyor. Ben buradan Şehircilik Bakanlığımızı uyarıyorum. Biz samimiyetle, depremle mücadele konusunda, sizin yanınızdayız. O koltuktayız isteseniz de istemeseniz de. Biz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yiz.” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: Birileri İstanbul'un hakkına, hukukuna tecavüz etmeye gayret ediyor! - Sayfa 1

İMAMOĞLU’NDAN ‘ALTYAPI VE DÖNÜŞÜM BAŞKANLIĞI’ TEPKİSİ: BİRİLERİ İSTANBUL’UN HAKKINA, HUKUKUNA TECAVÜZ EDİYOR! İSTESENİZ DE İSTEMESENİZ DE YANINIZDAKİ KOLTUKTA YERİMİZ VAR 

İBB, 1994 yılında yapılan Davutpaşa ve Merter ile 2002’de inşa edilen Dünya Ticaret Merkezi metro viyadüklerinde, depreme karşı güçlendirme çalışmalarını başlattı. Yaklaşık 700 milyon liraya mal olacak çalışmaları başlatan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçen hafta yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle, deprem ve kentsel dönüşüm sürecini koordine etmek amacıyla, ‘Altyapı ve Dönüşüm Başkanlığı’ biriminin kurulmasının yetersizliğine şu sözlerle tepki gösterdi: “Birileri, İstanbul mevzu olunca, İstanbul'un hakkına, hukukuna -sanki burası Patagonya'da bir belediyeymiş gibi davranarak- tecavüz etmeye gayret ediyor. Ben buradan Şehircilik Bakanlığımızı uyarıyorum. Biz samimiyetle, depremle mücadele konusunda, sizin yanınızdayız. O koltuktayız isteseniz de istemeseniz de. Biz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yiz. Merkezi idarenin, hükümetimizin, Sayın Cumhurbaşkanı'nın atadığı bir makamınız var. Biz de 16 milyon İstanbullunun seçtiği bir makamdayız. İstanbul'un hakkını, hukukunu koruyarak, bu tür sorunlarını çözerek görevimizi yapmakla yükümlüyüz. İsteseniz de istemezseniz de o yanınızdaki koltukta, bizim yerimiz var. Onu bize Anayasa veriyor. O bakımdan, bu tür iş ve uygulamaları yaparken, lütfen bizimle diyaloğunuzu koparmayın. Gelin, hep birlikte güçlü kararlar alalım ve İstanbul'un önündeki engelleri kaldıralım.”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: Birileri İstanbul'un hakkına, hukukuna tecavüz etmeye gayret ediyor! - Sayfa 2

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), M1A Yenikapı-Otogar-Atatürk Havalimanı metro hattı viyadüklerinde deprem güçlendirme çalışmalarına başlattı. 1994 yılında yapılan Davutpaşa ve Merter ile 2002’de inşa edilen Dünya Ticaret Merkezi (DTM) viyadüklerinde deprem güçlendirme projesinin temeli atıldı. DTM istasyonunda gerçekleştirilen temel atma törenine; CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli ve Bolu Kıbrısçık Belediye Başkanı Emin Tekemen katıldı. Törende sırasıyla, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Pelin Alpkökin ve İmamoğlu birer konuşma yaptı. 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: Birileri İstanbul'un hakkına, hukukuna tecavüz etmeye gayret ediyor! - Sayfa 3

“GÜÇLÜ BİR YATIRIM SÜRECİNİ YÖNETİYORUZ”

Kendisinden önce konuşan Alpkökin’in projeyi “butik” olarak nitelediğini belirten İmamoğlu, “Az önce Pelin Hanım, ‘Bu butik iş’ dedi. ‘Butik iş’, yaklaşık 700 milyon lira. Pelin Hanım'ın işe bakış kavramı çok değişik. O, bu tür işleri, 700 milyon liralık yatırımı ‘butik’ olarak görüyor. Çünkü metronun, biz göreve başladığımızda 32-33 milyon Euro olan kilometre maliyeti, yaklaşık 50 milyon Euro’lara çıktı. Büyük maliyetler ve her bir metro inşaatımız, aslında devasa işler. Yani 15 milyar TL, 10 milyar TL, 20 milyar TL, 25 milyar TL gibi yatırımlar. Kıvançla bu yatırımları yapıyoruz ve devam ettiriyoruz. Ben yine de Pelin Hanım’ın motivasyonunu bozmayayım, bu ‘butik’ yatırımın temel atma törenine geldiğiniz için hepinize teşekkür ederim” dedi. Deprem konusunu, yapı stokundan tarihi eserlerin restorasyonu ve güçlendirilmesine kadar farklı aşamasını gözeterek ele aldıklarını kaydeden İmamoğlu, “Bir kısım farklı fonksiyonları olan geçmişteki sanayi yapılarından birçok esere varıncaya kadar, güçlü bir yatırım sürecini yönetiyoruz. Neredeyse artık kentin yüzlerce noktasına değmenin ve onlara dokunmanın, onları iyileştirmenin gururunu yaşıyoruz. Bu bize gösteriyor ki, istediğiniz zaman İstanbul'da, her gün bir farklı iş ile hayata çok değer katabilirsiniz” şeklinde konuştu. 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: Birileri İstanbul'un hakkına, hukukuna tecavüz etmeye gayret ediyor! - Sayfa 4

“İLLER BANKASI, 1,5 SENEDİR GİRİŞİMLERİMİZE CEVAP VERMİYOR”

“Ama bir yanıyla da aslında geçmişte ne kadar ihmal edilmiş süreçlerle karşı karşıyasınız, onu da görüyorsunuz” diyen İmamoğlu, bakıma aldıkları viyadükleri de bu kapsamda güçlendireceklerini aktardı. Viyadüklerin geçmiş dönemden bugüne ihmal edilmişliğini öğrendiğinde şaşkınlığa uğradığını vurgulayan İmamoğlu, “Arkadaşlarım, ‘Hızlıca başlayalım’ dediler. Hatta o esnada arkadaşlarım, bu konuda İller Bankası'yla bir görüşmenin yapılabileceğini, bir fonla ilgili bir kaynağın mevcutta olduğunu dile getirdiler. Tam 1,5 senedir, hatta daha fazla, bu konudaki girişimlerimize cevap bile verilmemiştir. Yani bu şehrin deprem konusuyla ilgileniyoruz. ‘Depremi önemsiyoruz’ meselesinin lafta kalan kısmıdır bu. Amacımız ne? İşte 1 milyar, 1,5 milyar -neyse- farklı fonların bu şehre gelmesi, bu tür işlerin daha hızlı hayata geçmesine vesile olması. Bu tür finansman kaynaklarını, iyi ve doğru zamanda planlayıp kullanmadığınız zaman, ülkeye sokulan bu fonlar kullanılmadığı için, geri gönderilen fonlara dönüşüyor. Bu bakımdan, burada böylesi hazır bir kaynağın bize sunulmamasını vatandaşlarımıza şikayet ediyorum” ifadelerini kullandı.