Anasayfa /  Yaşam /  Yemek kültürü

Hindi nasıl pişirilir? Yılbaşı hindi pişirme teknikleri

Yılbaşında en çok yapılan yemeklerin başında gelen hindi dolması, yapımı zor ve zahmetli bir yemek tarifi gibi gelebilir. Ancak hindi pişirmek aslında sanıldığı kadar zor değil. Peki hindi nasıl pişirilir ve teknikleri nelerdir? İşte yılbaşı gecenizde ziyafet yapmanızı sağlayacak hindi pişirme püf noktaları.

Abone ol
Abone ol 19 Aralık 2018 14:43

Hindi nasıl pişirilir? İşte yeni yıla girerken harika bir hindi ziyafeti çekmeniz için gerekli olan püf noktaları...

Çok sık tüketmediğimiz besinlerin pişirilişi hafızamızdan silinebiliyor. Hindi dolması da onlardan biri.. Amacımız sizlere aslında annelerimizden gördüğümüz ve hiç de zor olmayan kolay hindi dolması tarifi ile yardımcı olmak…

Hindi pişirmekten korkmayın!

Bu özel gecede sevdiklerinizi lezzet dolu sofralarda ağırlamak istiyorsanız hindi etini pişirmekten korkmayın. Mutfak uzmanlarına göre bu iş hiç de zor değil. Pişirme öncesi ve sonrası bazı detaylara dikkat etmeniz mükemmel bir hindi yapmanız için yeterli.

İşte Hindi eti pişirmenin püf noktalarıMarine edinHindinizi pişirmeden önce zeytinyağı, sirke veya limon suyu, tuz, biber ve baharatlarla marine ederseniz daha lezzetli olur. Bu marinasyonda hindinizi buzdolabında 1 gün bekletmeniz yeterli.

Oda sıcaklığında bekletin

Hindinizi fırına koymadan 1 saat önce buzdolabından çıkararak oda sıcaklığına gelmesini sağlamanız gerekli.

Tereyağı kullanın

İsteğe göre baharatlarla karıştırarak hazırlayacağınız tereyağı harcını lezzet vermesi için derinin altına sürmeniz gerekiyor. Ayrıca eti bıçakla delip içine biberiye, defne yaprağı yerleştirilebilirsiniz.

Fırınlamadan önce tepsiye yerleştireceğiniz havuç, kuru soğan, sarımsak, kök kerevizin hindiye ayrı bir lezzet katacağını unutmayın.

Dağılmaması için

Hindinizin bacaklarını ısıya dayanıklı iple çok sıkı olmamak şartı ile bağlarsanız pişirirken dağılmaz.

Kurumaması için

Fırına ayrı bir tepsi içerisinde koyacağınız su pişme sırasında hindinizin kurumamasını sağlayacak.

Mecbur kalmadıkça yapmayın

Pişme süresince mecbur kalmadıkça fırın kapağını açmayın. Fırın kapağını her açtığınızda, fırında sıcaklık düşer bu da hindinin pişme süresini uzatır.

Pişirme kabınızın büyüklüğüne dikkat edin

Hindinizi pişireceğiniz kabın büyüklüğü önemli. Hindinizi kaba koyduğunuzda çevresinde 5 ila 7-8 cm boşluk olursa mükemmel pişme kalitesi yakalayacaksınız.

Ağır ağır pişirin

Hindi 160 derece ısıda uzun süre, için için pişmelidir. 2-4,5 kg arasındaki hindiler 2-3 saatte, 5-7,5 kg arasındakiler 3-4 saatte, 8-12,5 kg arasındakiler ise 4-5 saatte pişer.

İsterseniz ilk yarım saat 220 derece ardından 160 derece olarak pişirmeye devam edebilirsiniz.

Pişirme torbası ya da alüminyum folyo kullanmayı tercih edecekseniz ısıyı 175 dereceye kadar çıkartabilirsiniz.

Balın gizeminden faydalının

Hindinin üstünün iyice kızarması ve lezzet artırmak için pişme süresi bitmeden 15-20 dakika önce 3-4 yemek kaşığı ılık suyla inceltilmiş balı fırçayla hindinin üzerine sürebilirsiniz.

Mutfak termometresi kullanın

Termometre ibresi 75 dereceyi gösteriyorsa hindiniz pişmiş demektir.

Mutlaka dinlendirin

Fırından çıkan hindinizi alüminyum folyoya sararak yaklaşık 1 saat dinlendirin ve parçalara ayırıp servis yapın.

İşte size Kolay hindi dolması tarifi

Yeni yıl yaklaşıyorken yeni yıl sofralarının tacı namı değer hindi dolması da gündeme gelmeye başladı.. Peki kolay hindi dolması nasıl yapılır?

Hiç yorulmadan zahmetsizce pişirebileceğiniz kolay hindi dolması tarifi arzu ederseniz basılabilir formatta. Bunun için kolay hindi dolması tarifi üzerindeki yazdır butonunu tıklamnız yeterli..


Yorumlar