Yarın hava nasıl? 24 Mart 2019 Pazar Hava Durumu

Yarın ülke geneli parçalı ve çok bulutlu geçecek. Hava sıcaklıklarının yurt genelinde hissedilir derecede 5°C ila 9°C düşeceği tahmin ediliyor. Türkiye genelinde yarın hava nasıl? İşte 24 Mart 2019 Pazar hava durumu.

Yarın hava nasıl? 24 Mart 2019 Pazar Hava Durumu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, İç Anadolu'nun doğusu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Niğde çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, İç Anadolu'nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’da karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların; Bingöl, Bitlis ve Muş çevreleri ile Batman’ın kuzeyi, Siirt’in ve Şırnak’ın doğusunda yoğun kar (20-50 cm), Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak çevreleri ile Şanlıurfa’nın doğusunda kuvvetli yağış (21-50 kg/m2) şeklinde olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde Marmara'nın güneydoğusunda hafif, İç Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu Bölgesinde buzlanma ve don olayı beklenmektedir.

Genellikle kuzey ve kuzeydoğu, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda doğu ve güneydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında yer yer kuvvetli olarak (40-60 km/saat)eseceği tahmin ediliyor.

UYARILAR

YOĞUN KAR YAĞIŞI UYARISI: Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda bu gece saatlerinden itibaren görülecek kar yağışlarının, yarın (Pazar) sabah saatlerinde etkisini artırarak Hakkari, Bingöl, Bitlis, Muş ile Batman’ın kuzeyi (Sason), Siirt’in doğusu (Pervari, Eruh) ve Şırnak’ın doğusunda (Beytüşşebap, Uludere) yoğun kar (20-50 cm) şeklinde olması beklendiğinden meydana gelebilecek buzlanma ve don olayına bağlı olarak ulaşımda aksamalar ile çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI: Ülkemizin güneydoğu kesimlerinde bu akşam saatlerinden itibaren görülecek olan sağanak yağışların gece saatlerinde etkisini artırarak Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak çevreleri ile Şanlıurfa’nın doğusunda (Siverek, Viranşehir, Ceylanpınar) kuvvetli (21-50 kg/m2) olması beklendiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ZİRAİ DON UYARISI: Gece saatlerinden itibaren, tarımsal faaliyetin olduğu bölgelerimizden Marmara'nın güneydoğusunda hafif, İç Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu Bölgesinde orta kuvvette, yüksek rakımlı bölgelerde ise kuvvetli zirai don riski bulunmaktadır. Çiçeklenme dönemindeki badem, kayısı, erik vb. meyve, sebze ve fide yetiştiricileri ile serada üretim yapan çiftçilerimizin gerekli tedbirleri almaları, yörelerindeki don durumu hakkında daha detaylı bilgi almak için en yakın meteoroloji müdürlüklerine başvurmaları önerilmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı, ilk saatlerde doğusunun yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin güneydoğusunda gece ve sabah saatlerinde hafif şiddette zirai don bekleniyor.

BURSA 0°C, 10°C

Parçalı ve az bulutlu

ÇANAKKALE 6°C, 13°C

Parçalı ve az bulutlu

İSTANBUL 4°C, 13°C

Parçalı ve az bulutlu

KIRKLARELİ 2°C, 14°C

Parçalı ve az bulutlu

EGE

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin iç kesimlerinde gece ve sabah saatlerinde orta kuvvette zirai don bekleniyor.

A.KARAHİSAR -4°C, 8°C

Parçalı bulutlu

DENİZLİ 3°C, 14°C

Az bulutlu

İZMİR 9°C, 17°C

Az bulutlu

MANİSA 7°C, 15°C

Az bulutlu

AKDENİZ

Parçalı ve az bulutlu, zamanla doğusu çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Göller Yöresi'nde gece ve sabah saatlerinde orta kuvvette zirai don bekleniyor.

ADANA 6°C, 20°C

Parçalı ve çok bulutlu

ANTALYA 12°C, 23°C

Az bulutlu

BURDUR 0°C, 12°C

Az bulutlu

HATAY 4°C, 18°C

Parçalı ve çok bulutlu

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, doğu kesimleri ile Niğde çevrelerinin hafif kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde gece ve sabah saatlerinde orta kuvvette zirai don bekleniyor.

ANKARA -2°C, 7°C

Parçalı ve çok bulutlu

ESKİŞEHİR -1°C, 7°C

Parçalı ve çok bulutlu

NİĞDE -2°C, 7°C

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde hafif kar yağışlı

SİVAS -4°C, 4°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı ve hafif olmak üzere kar yağışlı

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin iç kesimlerinde gece ve sabah saatlerinde orta kuvvette zirai don bekleniyor.

BOLU -4°C, 5°C

Çok bulutlu, bu akşam ilk saatlerde hafif yağmurlu

DÜZCE 0°C, 8°C

Çok bulutlu, bu akşam ilk saatlerde hafif yağmurlu

SİNOP 5°C, 9°C

Çok bulutlu, aralıklı ve hafif olmak üzere yağmurlu

ZONGULDAK 3°C, 8°C

Çok bulutlu, bu akşam ilk saatlerde hafif yağmurlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur, iç ve yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. İç kesimlerde gece ve sabah saatlerinde orta kuvvette zirai don bekleniyor.

AMASYA 0°C, 8°C

Çok bulutlu, akşam ilk saatlerde karla karışık yağmur ve kar yağışlı

ARTVİN 0°C, 4°C

Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, iç ve yüksek kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı

SAMSUN 3°C, 8°C

Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu

TRABZON 5°C, 7°C

Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Malatya ve Iğdır çevrelerinde yağmur, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların; Şırnak merkezi ve batı kesimlerinde kuvvetli yağış, Bingöl, Bitlis, Muş çevreleri ile Şırnak'ın doğusunda yoğun kar (20-50 cm) şeklinde olması tahmin ediliyor. Bölge genelinde gece ve sabah saatlerinde orta kuvvette zirai don bekleniyor.

ERZURUM -5°C, 0°C

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren kar yağışlı

KARS -6°C, -1°C

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren kar yağışlı

MUŞ -2°C, 6°C

Çok bulutlu, yer yer yoğun olmak üzere aralıklı kar yağışlı

VAN 0°C, 6°C

Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; gece saatlerinde etkisini artırarak Diyarbakır, Şanlıurfa’nın doğusu (Siverek, Viranşehir, Ceylanpınar), Batman, Mardin ve Siirt çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2) olması bekleniyor.

DİYARBAKIR 1°C, 9°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

GAZİANTEP 4°C, 13°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

SİİRT 5°C, 9°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

ŞANLIURFA 7°C, 13°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

DENİZLERDE HAVA

Batı Akdeniz’de kuvvetli fırtına, Doğu Akdeniz’de fırtına, Orta ve Güney Ege’de batısında fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

KARADENİZ

Hava Durumu: Çok bulutlu, orta ve doğusu yağmurlu Rüzgâr: Batı Karadeniz’ de kuzey ve kuzeydoğudan, doğusu kuzeybatıdan 2 ila 4 (10-30 km/sa), Doğu Karadeniz'de batı ve kuzeybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m,Görüş: İyi, yağış anında orta.

MARMARA

Hava Durumu: Parçalı ve az bulutlu, Rüzgâr: Doğu ve kuzeydoğudan 3 ila 5 kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 1,5m, Görüş: İyi.

EGE

Hava Durumu: Az bulutlu, Rüzgar: Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeydoğudan 4 ila 6, güneyi 5 ila 7 (40-60 km/sa), Güney Ege’de kuzey ve kuzeybatıdan, kuzeyi kuzeydoğudan 5 ila 7 (40-60 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 2,0 ila 3,0m, Görüş: İyi.

AKDENİZ

Hava Durumu: Parçalı az bulutlu, Rüzgâr: Batı Akdeniz’ de kuzey ve kuzeybatıdan, yarın sabah saatlerinden itibaren kuzeydoğudan 6 ila 8 yer yer 9 (50-75 yer yer 90 km/sa), bu akşam saatlerinde 3 ila 5 (20-40 km/sa), Doğu Akdeniz’de batı ve güneybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/sa) akşam saatlerinden sonra kuzeybatıdan, yarın sabah saatlerinden itibaren doğusu kuzeydoğudan 6 ila 8 (50-75 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, gece 3,0 ila 4,0m yarın sabah saatlerinden itibaren batısı 4,0 ila 5,0m Görüş: İyi, fırtına anında zayıf.

VAN GÖLÜ

Hava Durumu: Çok bulutlu, zaman zaman yoğun olmak üzere kar yağışlı, Rüzgâr: Doğu ve kuzeydoğudan, güneyi güneydoğudan 2 ila 4 kuvvetinde, Dalga: 0,25 ila 0,5m, Görüş: Orta.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2019, 03:15

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER