Anasayfa /  Foto Galeri

Hafif Covid-19'dan sonra bir ömür boyu antikor üretilebilir! İşte o araştırmanın sonucu

ABD’de Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, hafif Covid-19 vakalarından aylar sonra, insanların vücutlarında hala corona virüse karşı antikorlar pompalayan bağışıklık hücreleri var.Bilim insanlarının bildirdiğine göre,  bu tür hücreler bir ömür boyu varlığını sürdürebilir ve her zaman antikorları ortaya çıkar üreten bağışıklık hücrelerinin kemik iliğine göç ederek, coronavirüsle yeniden karşılaşılma ihtimaline karşı sürekli olarak çalıştığını keşfetti.

Hafif Covid-19'dan sonra bir ömür boyu antikor üretilebilir! İşte o araştırmanın sonucu - Sayfa 1

Bir ömür boyu antikor üretme potansiyeline sahip

ABD’de Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, hafif Covid-19 vakalarından aylar sonra, insanların vücutlarında hala corona virüse karşı antikorlar pompalayan bağışıklık hücreleri var.

Bilim insanlarının bildirdiğine göre,  bu tür hücreler bir ömür boyu varlığını sürdürebilir ve her zaman antikorları ortaya çıkarabilir.

Hafif Covid-19'dan sonra bir ömür boyu antikor üretilebilir! İşte o araştırmanın sonucu - Sayfa 2

Nature dergisinde yayımlanan bulgular, hafif Covid-19 vakalarının, kalıcı antikor koruması sağlayabileceğini ve tekrarlayan hastalık nöbetlerinin oldukça  nadir olduğunu öne sürdü.

Hafif Covid-19'dan sonra bir ömür boyu antikor üretilebilir! İşte o araştırmanın sonucu - Sayfa 3

" Ana akım medya verileri yanlış yorumladı!''

Çalışmanın başyazarı Dr. Ali Ellebedy, "Geçen sonbaharda, Covid-19 enfeksiyonundan sonra antikorların hızla azaldığına dair raporlar vardı ve ana akım medya bunu bağışıklığın uzun ömürlü olmadığı anlamına geldiği şeklinde yorumladı. Ama bu veriler yanlış yorumlandı.

Antikor düzeylerinin akut enfeksiyondan sonra düşmesi normaldir, ancak sıfıra inmezler; plato eğrisine sahip olurlar. Burada, insanlarda ilk semptomlardan 11 ay sonra antikor üreten hücreler bulduk. Bu hücreler yaşayacak ve insanların hayatlarının geri kalanı için antikor üretecek. Bu, uzun süreli dokunulmazlık için güçlü bir kanıt" ifadelerini kullandı.

Hafif Covid-19'dan sonra bir ömür boyu antikor üretilebilir! İşte o araştırmanın sonucu - Sayfa 4

Kemik iliğine göç ediyorlar

Çalışmanın yazarlarının bildirdiğine göre, viral bir enfeksiyon sırasında antikor üreten bağışıklık hücreleri hızla çoğalıyor ve kanda dolaşıyor. Bu durum kandaki  antikor seviyelerini çok yükseğe çıkarıyor. 

Enfeksiyon çözüldüğünde ise  bu tür hücrelerin çoğu ölüyor ve kandaki antikor seviyeleri düşüyor.  Uzun ömürlü plazma hücreleri olarak adlandırılan küçük bir antikor üreten hücre popülasyonu, kemik iliğine göç ediyor ve virüsle başka bir karşılaşmaya karşı korunmaya yardımcı olmak için kan dolaşımına sürekli olarak düşük seviyelerde antikor salgıladıkları yerlere yerleşiyor.