Anasayfa /  Sağlık

Hacamat nedir? Hacamat ne zaman yapılır? Hacamatı kimler yaptırabilir?

Vücudun herhangi bir yerinden bardak veya benzeri bir şeyle vakum yapılarak kanın çekilmesine hacamat denir. Hacamat Cilt altı kan dolaşımını artırma, kas gevşetici etki, toksinlerin ve karbondioksitin dışarı atılmasına yardımcı olur. Peki Hacamat nasıl yapılır? İşte detaylar...

Abone ol
Abone ol 11 Kasım 2022 20:00

Vücudun herhangi bir yerinden bardak veya benzeri bir şeyle vakum yapılarak kanın çekilmesine hacamat denir. Hacamat Cilt altı kan dolaşımını artırma, kas gevşetici etki, toksinlerin ve karbondioksitin dışarı atılmasına yardımcı olur. Peki Hacamat nasıl yapılır? İşte detaylar...

Hacamat, deriden vakum yöntemi ile kan alınma şeklidir. Eski Mısırlılara dayandırılan kadim tıp yöntemlerinden birisi olan hacamatın birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinmektedir.


5000 yıl öncesine dayanan bir çeşit akupunktur yöntemi olan hacamat, derinin bir neşter yardımı ile çizilip ağzı geniş bir bardak, kavanoz veya şişe ile oluşturulan emme gücüyle kanın çekilmesidir. Geleneksel olarak ağrı, sızı veya hastalık olan organa yakın yerlere uygulanır.

Geçmişte bardak içerisindeki oksijenin tüketilmesi için kağıt ya da alkollü pamuk ile yapılmıştır. Günümüzde pompa ile içerisindeki havanın alınması esasına dayanan aletler ile  uygulanır.

HACAMAT NASIL UYGULANIR?

Eski çağlardan beri yapılmakta olan hacamat tedavisi sırasında kullanılan kupa ya da bardaklar söz konusudur. Hacamat uygulamasında kullanılan bardaklar ise şunlardan oluşabilmektedir;

-Bambu

-Çömlek

-Cam

-Silikon

Çin tedavi yöntemlerinde gerçekleştirilen hacamat uygulamalarında, öncelikle tedavi için belirlenen alana kesiler yapılmaktadır, ardından ise negatif basınç düzenekleri bulunan kupalar yerleştirilmekte ve bu yöntem yaş hacamat uygulaması olarak isimlendirilmektedir.

Arap toplumunda yapılan hacamat uygulamalarında ise, öncelikli olarak kupalar belirlenmiş alanlara yerleştirilmekte, negatif basınç düzeneğiyle derinin kabarması sağlanmakta, yaklaşık 5 dakika sonra kupalar alınarak bu bölgelere kesiler oluşturulmakta, ardından tekrar yerleştirilen kupalar ve oluşturulan negatif basınç yoluyla sıvın dışarı atılır.

HACAMATI KİMLER YAPTIRMAMALIDIR?

Kişinin özellikle kalp hastalığı var ise, kansızlık, zayıflık / yaşlılık ve kan yoluyla bulaşan hastalıkları var ise Hacamat uygulaması yapılamaz. Buna ek olarak; düşük tansiyon ve hamilelik durumu olan ( gebeliğin günleri hariç), organ nakli yapılmış, diyaliz ve hemofili hastaları , kemoterapi ya da ışın tedavisi gören, kalp pili ve stent takılmış olan kişilerde (kalp bölgesine yakın) hacamat yapılması çok zararlıdır. Dolayısıyla hacamat öncesi muayene sırasında hekim bu konularda bilgilendirilmeli, kişinin ayrıntılı tıbbi geçmişine mutlaka bakılmalıdır.

HACAMAT NE ZAMAN YAPTIRILMALI?

Hacamat uygulaması yapılmadan önce; kişinin regl döneminde olmaması; cerrahi bir müdahale geçirmişse en az 40 gün beklemesi, tok ve aç olunmaması, uygulamadan 1 gün önce ve sonra hayvansal gıdaların tüketilmemesi dikkat edilmesi, 1 gün öncesinde ve sonrasında cinsel ilişkide bulunulmaması, banyodan hemen sonra uygulanmaması, kupanın beşten fazla olmaması; yara ve yanık ve dövme üzerine uygulanmaması, kesilerin 0.3 mm’den fazla olmaması, dikkat edilmesi önemli hususlardır.

Uygulama yapılacak günler Hz. Muhammet’in belirttiği üzere çarşamba, cuma, cumartesi haricidir ve kişi yaptırmadan önce abdest almalıdır. Hacamat yaptırmak için en iyi zamanın ilkbahar ve sonbahar olduğu da çeşitli dini kaynaklarda belirtilmiştir.

HACAMAT ZARARLI MIDIR?

Hacamatın faydaları gibi zararları da merak edilmektedir. Hacamat kesinlikle steril bir ortamda yapılmalıdır. Eğer temiz bir ortamda hacamat tedavisi uygulanırsa tedavinin ardından kesiklerin olduğu bölge mikrop ya da enfeksiyon kapabilir. Bu da olumsuz sonuçlara sebep olur.

Hacamatın ardından yapılan bölgede morarma ve şişme meydana gelebilir. Bu morarma ve şişme eğer 2 ya da 3 gün içinde geçmezse doktora gidilmelidir.

HACAMATTA ÇIKAN KAN NE ANLAMA GELİR?

Hacamatta vücuttan çıkan kan kirli kan olarak bilinir. Bunun sebebi bu kanın toksik maddeler içermesi, damarlardaki rahat dolaşımı olumsuz etkilemesi ve vücut için artık sağlıklı olmamasıdır.

HACAMATIN FAYDALARI NELERDİR?

- Hacamat kandaki toksinleri, zehirli atıkları, serbest radikaller ve hazır gıdaların verdikleri zararları temizler. Kana detoks uygular.

- Hacamat vücudu rahatlatmak için en etkili yöntemdir, stresi azaltır, çabuk sinirlenmeyi önler, sinirlerin pamuk gibi olmasını sağlar.

- Hacamat olmak nezle, grip gibi üst solunum yolu hastalıklarında şifa sürecini hızlandırır.

- Baş ağrısı, kadın erkek herkeste her yaşta görülebilen bir sağlık sorunudur. Hacamat kronikleşmiş bağ ağrılarını geçirmekte çok önemli rol oynar.

- Hacamat kan yapımını uyarıp, kansızlık (anemi) eksikliğinin tedavisine yardımcı olur.

- Hacamat halk arasında Sara hastalığı olarak bilinen Epilepsi nöbetlerinde nöbet şiddetini ve sayısını azaltır.

- Hacamat tembellik ve uyuşukluğu giderip, vücudu resetler, kendinizi enerjik hissetmenizi sağlar.

- Baş dönmesi en sık karşılaşılan sağlık sorunlarındandır. Hacamat bazı baş dönmesi türlerinin geçmesinde de çok etkilidir.

- Vücudumuzun uyarılara ani tepki vermesine refleks denir. Hacamat refleksleri güçlendirir.

- Hacamat bütün diş hastalıklarının tedavisinde yardımcı rol oynar. Diş ağrısının geçmesinde de hacamattan yararlanılabilir.

- Hacamat hücreler arası matrikste viskoziteyi (yapışkanlığı) azaltır.

- Hacamat kas ve bağ dokusundaki esnekliği artırır. Dokulardaki ve eklemlerdeki sertlikleri yumuşatır.

- Hacamat kan damarlarındaki geçirgenliğini artırır, böylece organlara daha fazla oksijen gider, hücreler yenilenir.

- Hacamat görme hücrelerini de yenileyip gözlerin daha keskin görmesini sağlar. Göz hastalıklarının tedavisine de yardımcı olur.

- Uykusuzluk, rahatsız uyuma, çok uyusak ta uykuyu alamama günümüzde en sık görülen uyku problemlerindendir. Hacamat olmak sinirleri rahatlatıp tüm uyku problemlerine şifadır.

- Adet sancısı, regl ağrısı, adet döneminde yaşanan kramplar çoğu kadının kabusu olan, çok sıkıntı verici bir durumdur. Hacamat regl dönemi düzensizliklerini giderir, regl döneminin ağrılı, kramplı geçmesini önler.

- Hacamat uyuşturucu bağımlılığından kurtulmakta, sigarayı bırakmada çok yardımcıdır.

- Hacamat cildin oksijenle beslenmesini sağlayıp, cilt hastalıklarını önlemede çok etkilidir. Ciltte ve vücutta yağlanmayı önler.

- Hacamat stres ile başa çıkmada etkilidir. Anksiyete ve sinirlilik için en etkili tedavilerdendir.

- Yüksek tansiyon damar tıkanıklığından strese kadar pek çok nedenden meydana gelebilir. Hacamat yüksek tansiyonu düşürür.

-Hacamat kasları gevşetip, kaslara kramp girmesini ve kulunçları önler.

- Depresyon kendini mutsuz hissetme, karamsarlık halidir. Hacamat depresyonda mutluluk hormonu olan(endorfin, serotonin) salgılatır.

- Hacamat zayıflamış organ fonksiyonlarını geri kazandırır.

- Hacamat yaralar ve ülserlerin iyileşmesini hızlandırır.

- Hacamat vücuttaki iltihabı giderir. Sinüzit tedavisinde bağışıklığı güçlendirir.

- Hacamat damarlardaki esnekliği artırıp hemoroid basur oluşumunu önler. Var olan basurların geçmesini sağlar.

- Hacamat damarları temizleyip yüksek kolesterolü düşürür.

- Hacamat göz ağrısı ve göz tansiyonunda hemen etkisini gösterir.

- Hafıza yaptırmanın dikkat eksikliği konsantrasyon bozukluğu gibi zihinsel faaliyetlerde iyileştirici etkisi vardır.

- Hacamat pıhtıları doğal yoldan eritip varislerin geçmesini sağlar.

- Gut ve romatizmanın metabolik birikintilerini temizler.

- Hacamat kan dolaşımını artırıp vücuttaki ağrıları giderir. Bütün hastalıklarda diğer medikal veya cerrahi tedavileri destekler.

- Hacamat yüz felcinin ilk aşamalarının tedavisinde çok önemli rol oynar.

Karaciğer hastalıklarında hasarı önler.

- Çocuklarda huzursuzluk, sakin olamama, uyku sorunlarında tedavi edicidir.

- Hacamat ülsere de şifadır, her türlü ülser türünün tedavisinde etkilidir.

 - Düzenli hacamat yaptırmak organlardaki mevcut hasarları, fonksiyon bozukluklarını tamir eder.

- Hacamat felç ve inmelerde hem koruyucu hem de tedavi edicidir.

- Hacamat damar tıkanıklığını önler, tıkalı damarları açar.

- Bazı hastalıklarda hacamat ile Akupunktur tedavisi veya sülük tedavisi birlikte uygulanıp daha hızlı sonuç alınabilir. Bu özelliği ile akapunktur ve sülük tedavisini destekleyici rol oynar.

- Ödem vücutta özellikle ellerde, ayaklarda, parmaklarda, yüzde şişliğe neden olan vücudun su toplaması halidir. Hacamat ödemi söker, ödemin atılmasına yardımcı olur.

- Hacamat çocuklarda dikkat dağınıklığı, hiperaktivite, ders çalışamama gibi sorunların tedavisinde oldukça başarılıdır.

 - Hacamat kan dolaşımını, vücudu, boğazı, omuzları ve göğsü rahatlatır. *Bütün organ fonksiyonlarında metabolizmayı düzenlemede tetikleyici rol oynar.

- Hacamat psikolojik travma sonrası bozuklukları aşmada çok yardımcıdır.

- Bel ağrısı en sık karşılaşılan ağrı türlerindendir. Hacamat bazı bel ağrısı türlerinin de iyileşmesinde çok etkilidir.

- Hacamat kısırlık, üreme problemleri ve libido kaybı gibi cinsel sorunların tedavisinde güvenle uygulanabilir.

- Hacamat yüksek kolesterol, diyabet ve inme tedavisinde önleyicidir veya rahatlama sağlar.

- Hacamat astım, pnömoni ve angina pektorisi hastalığı olan insanlar için çok yararlıdır.

- Hacamat yıllık olarak düzenli yapılırsa kronik hastalıklardan korur. Hasta olmuşsa da şiddetini azaltır.

- Migren şiddetli baş ağrısı, mide bulantısı ve ışığa duyarlılık şeklinde belirti veren modern çağ hastalıklarındandır. Hacamat damarlardaki kirli kanı temizleyip migrene şifadır.

- Hacamat eklem ve kasları rahatlatıp bu bölgelerde görülen ağrıları geçirir.

- Hacamat ergenlik sivilcelerini en az yüzde elli oranda yok eder.

- Hacamat hassas bağırsak sendromu, mide ağrısı, ishal, gastrit gibi mide bağırsak hastalıklarının geçmesine yardımcı olur. 

Yorumlar