Korkutan Manzara Türkiye'nin En Büyüklerinden Biri İdi Şimdi İse…

Vezirköprü ilçesi ile Sinop'un Durağan ilçesi arasından akan Kızılırmak Nehri üzerinde bulunan Altınkaya Baraj Gölü`nün son durumu görenleri hayrete düşürdü. İki ilçe arasında akan baraj suyu 8-10 kilometre çekilince, su altında kalan zemin gün yüzüne çıktı.

Korkutan Manzara Türkiye'nin En Büyüklerinden Biri İdi Şimdi İse…

Baraj Vezirköprü ile Durağan arasındaki kısmında büyük ölçüde çekilme yaşandı dikkat çeken emekli öğretmen Adnan Acı, “Baraj 1-2 ay öncesine kadar tamamen ağzına kadar doluydu. Yetkililerden öğrendiğimize kadar yüzde 90 oranda  doluluk vardı.

Son zamanlarda barajda suların çekildiğini görüyoruz. Bir zamanlar balıkların gezdiği yerlerde şimdi ise büyük ve küçükbaş hayvanlar otluyor. 

Bu da bir kuraklık göstergesi olabilir diye düşünüyorum. Altınkaya Baraj Gölü Samsun'un Vezirköprü sınırları içerisinde.

Şu anda su çekilme görüldüğü yer ise Vezirköprü ile Durağan ilçesi sınırların olduğu kısım. 8-10 kilometre gibi bir çekilme var barajda. Gözle görülür şekilde su doluluk oranı azalmış durumda.

Devlet Su İşleri Samsun 7. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, barajların doluluk oranları mevsim normallerinde seyrettiği öğrenildi. 

DSİ yetkililerinin verdiği bilgide, “Kızılırmak Nehri üzerinde konuşlanan Altınkaya Barajı'ndaki doluluk oranı mevsim normallerinde seyretmektedir. 

Bugün itibariyle Altınkaya Barajı 174,31 su kotuna, yüzde 70,85 doluluk oranına sahip. Geçen sene ise 177,15 su kotuna, yüzde 75,62 doluluk oranına sahip olan barajda, bu sene yüzde 5'lik bir azalma olduğu söylendi.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2018, 16:51

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER