Bir Azmin Zaferi Daha Çobanlık Yapıyordu Diş Hekimliğini Kazandı

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde yaşayan ve çobanlık yapan bir yandan ise üniversiteye hazırlanan Musa Keçikıran, girmiş olduğu üniversite sınavında büyük başarı elde etti Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Bölümünü kazandı.

Bir Azmin Zaferi Daha Çobanlık Yapıyordu Diş Hekimliğini Kazandı

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesine 20 kilometre uzaklıkta Arapoğlu kırsal mahallesinde yaşamakta olan Musa Keçikıran, aile bütçesine katkı sağlamak için çobanlık yaparken bir taraftan ise test çözüyordu üniversiteye hazırlandı. 

Fırsat buldukça Siverek Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün ücretsiz açtığı kursa katılan başarılı öğrenci, hayalindeki diş hekimliği bölümünü kazandı. 

Siverek Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mahmut Kışlar ile kurs hocaları, başarılı öğrenciyi yaşadığı köyde ziyaret yaparak, tebrik etti. 

Diş hekimliğini kazanmanın hedeflerinden biri olduğunu söyleyen Musa Keçikıran, “Zorluklar içinde Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Bölümünü kazandım. Tabii bizim baba mesleğimiz çobanlık olduğu için ben de aileme yardımcı olmak için çobanlık yapıyordum. 

Koyunların yanında ders çalışıyordum, testte çalışıyordum. Fırsat buldukça da Halk Eğitimin açtığı ücretsiz kurslara katıldım, orada kendimi geliştiriyordum ve Allah'ın izniyle başardım.

Zor şartlar altında çalışmak zorunda kaldığını ama azimle çalışıp üniversiteyi kazandığını belirten Keçikıran, "Hem çoban olmak ve hem de üniversiteye hazırlanmak çok zor ama böyle diye kazanmayacağız diye bir şey yok, çalıştım ve kazandım. Buradan zor şartlar altında bulunan arkadaşlara seslenmek istiyorum, imkan yok diye kimse umutsuzluğa kapılmasın, çokça çalışsınlar. 

Ev ortamında dahi olmadıklarını, aylardır çadırda yaşadıklarını söyleyen başarılı öğrenci, “Bizimki ev ortamı bile değil, koyunlar için yaylaya gelmişiz ve çadırda yaşıyoruz. 

Çadırda ders çalışıyordum. Masa yok, sandalye yok, yani kısacası imkân yoktu. Ama isteyince oluyor.

Oğlu ile gurur duyduğunu söyleyen baba Mehmet Ali Keçikıran ise, "Oğlum diş hekimliği kazanmış, ben çok gururluyum, çok mutluyum. Siverek Halk Eğitim Müdürlüğü, o da oğluma yardımcı oldu. 

Oğlum bana yardımcı olmak için çobanlık yapıyordu, hem de ders çalışıyordu. Hiç kimse demesin oğlum çobandır bir şey kazanmaz, her şey kazanır. 

Siverek Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mahmut Kışlar yapmış olduğu açıklamada, “2017-2018 eğitim-öğretim yılında açtığımız ücretsiz kursta başarılı olan Musa Keçikıran kardeşimizi tebrik etmeye geldik. 

Kendisi çobanlık yaparak, ailesi de koyunlarla uğraşarak bu çocuğu yetiştirdi. Geçen sene kurslarımıza kayıt yapan Musa Keçikıran düzenli bir şekilde devam etti ve öğretmenlerimizin verdiği testleri, uyguladığı denemeleri zamanında yaparak öğretmenlerimizin çalışmalarını devam ettirdi. 

Bunun sonucunda da bu sene Kocaeli üniversitesi Diş Hekimliği Bölümünü kazandı. Kardeşimizin ailesini, annesini, babasını tebrik ediyoruz. Bu arada dershanemize yardımcı olan İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Kapanoğlu'na, Siverek İlçe Kaymakamı Metin Demirel'e ve valimize verdiği destekten dolayı teşekkür ederim.  

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2018, 15:49

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER