Anasayfa /  Sağlık

Günde tek öğün yemek zararlı mı? Bir öğün yerseniz vücudunuza ne olur?

OMAD (One Meal a Day) adı verilen bu uygulama, günde tek öğün beslenme düzeni anlamına geliyor. Bu beslen sistemi ile beslenmek sağlıklı mı? Günde sadece bir öğün yerseniz vücudunuza ne olur? Günde tek öğün yemek zararlı mı? Bu soruların tüm cevapları haberimizde

Abone ol
Abone ol 03 Mayıs 2022 11:51

GÜNDE TEK ÖĞÜN YEMEK YARARLI MI?
Kilo Alabilirsiniz
Günde bir öğün tüketildiğinde vücut ‘açlık modunu’ aktifleştirir ve tükettiğiniz tüm besinleri depolamaya başlar. Öte yandan metabolizma hızı düşer ve stres hormonu olarak bilinen kortizol üretimi artar. Bu da yağ depolamanıza neden olur.

Kan Şekerini Dengede Tutamazsınız
Uzun süre boyunca yemek yemediğinizde kan şekerini dengede tutmakta zorlanabilirsiniz. Hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü) uzun süre yemek yememekten kaynaklanır. Bu da baş ağrısı, titreme ve kas gerginliği gibi semptomlara yol açabilir.

Sıcak Havalarda Dahi Üşüyebilirsiniz
Günde bir öğün yemek yediğinizde vücut, kan akışını yağ deposuna yönlendirir. Bu sayede vücudunuz enerji depolar ve acil bir durumda size güç sağlar. Düşük kalori almak ise sürekli üşümenize ve aç hissetmenize neden olur.

Sağlıksız Besinler Tüketme İhtimaliniz Artar
Günde sadece bir öğün yerseniz karbonhidrat ve şeker açısından zengin gıdaları tüketme ihtimaliniz artar. Çünkü uzun süreli açlıktan sonra sağlıklı gıdalara yönelmeniz oldukça zordur. Fazla kalorili gıdaları bir anda tükettikten sonra kendinizi halsiz hissedebilirsiniz.

Yorumlar