Anasayfa /  Foto Galeri

Google’dan 23. Yaş doodle’ı! Google ne zaman ve nasıl kuruldu?

Dev arama motoru google doğum gününü özel bir doodle ile kutluyor. Google arama motoru anasayfasına giriş yapan kullanıcılar yeni bir doodle ile karşılaştı. Doğum günü pastası şeklindeki Doodle’a tıklayanlar Google’ın 23. yaşını kutladığını gördü ve Google ne zaman, hangi tarihte, kim tarafından kuruldu? Sorularına yanıt aramaya başladı. İşte Google 23. Yıl doodle’ı ve tüm detaylar...

Google’dan 23. Yaş doodle’ı! Google ne zaman ve nasıl kuruldu? - Sayfa 1

Arama motoru devi Google, 4 Eylül 1998 tarihinde kuruldu ancak doğum günlerini 27 Eylül'de kutlamaktadır. Bunun sebebi ise, Google'ın 27 Eylül 2005 tarihinde rekor index sayısına ulaşması. İşte Google'ın kendi yaş gününe özel tasarladığı doodle olan "Google Doğum Günü" hakkında detaylar...

Google’dan 23. Yaş doodle’ı! Google ne zaman ve nasıl kuruldu? - Sayfa 2

23. yaşını kutlayan Google ile ilgili merak edilen tüm detaylar şöyle;

Google’dan 23. Yaş doodle’ı! Google ne zaman ve nasıl kuruldu? - Sayfa 3

Google, internet araması, çevrim içi bilgi dağıtımı, reklam teknolojileri ve arama motorları için yatırımlar yapan çok uluslu Amerikan anonim şirketi. İnternet tabanlı hizmet ve ürünler geliştirir, ek olarak bunlara ev sahipliği yapar.

Google’dan 23. Yaş doodle’ı! Google ne zaman ve nasıl kuruldu? - Sayfa 4

GOOGLE NE ZAMAN, KİM TARAFINDAN KURULDU? 

Google'ın kuruluş süreci 1996 Ocak ayında Kaliforniya'daki Stanford Üniversitesi'nde doktora öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin'in araştırma projesiyle başladı.

Google siteler arası ilişkilerin analizi konusunda çok daha elverişli iki sistem kuramı ortaya koydu. Bu yeni teknolojiye PageRank adı veridi. Küçük bir arama motoru olan ve Robin Li tarafından IDD Bilişim Hizmetleri adına geliştirilen "RankDex", zaten 1996'dan beri site puanlaması ve sayfa sıralaması için benzer bir strateji kullanmaktaydı. RankDex, patentliydi ve Li'nin Çin'de kurulmuş olduğu Baidu adını taşıyan arama motoru bu sistemle çalışıyordu.