Anasayfa /  Sağlık

Gıda Sanayi Palm Yağı iddialarına yanıt verdi

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF), palm yağına ilişkin uluslararası medya aracılığı ile kamuoyu gündemine yansıyan iddialar konusunda bir açıklama yaptı.

Abone ol
Abone ol 14 Ocak 2017 14:59

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF), palm yağına ilişkin uluslararası medya aracılığı ile kamuoyu gündemine yansıyan iddialar konusunda bir açıklama yaptı.

Türk Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) tarafından yapılan yazılı açıklamada, federasyonunun kurulduğu günden bu yana halkımızın sağlıklı, kaliteli ve ekonomik beslenmesini sağlamak hedefiyle çalışmalarını sürdürdüğünün altı çizildi.

“Gıda sanayi dünya standartlarının üzerinde üretim yapıyor”

TGDF açıklamasında, şunlar kaydedildi:

“Bu çerçevede Palm yağına ilişkin kamuoyu gündemine gelen 2016 tarihli EFSA çalışması sektörümüzün gündeminde yer işgal etmemektedir.

Zira ülkemiz gıda sanayindeki endüstriyel yağ üretiminde eski teknolojiler yaklaşık 10 yıl önce tamamen terk edilmiş ve dünya standartlarının üzerinde üretim yapılmaya başlanmıştır.

Nitekim bilimsel çalışmalar da bunu net olarak ortaya koymaktadır.

Örneğin;

Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Fahri Yemişçioğlu ve ekibi tarafından, Türkiye’de palm yağı ve ürünlerinin işlenerek üretildiği ürünlere ilişkin 2 yüksek lisans, 1 doktora, 1 TAGEM ve 2 TÜBİTAK Projesi yapılmıştır.

Tüm bu araştırmalar göstermektedir ki, Türkiye’de 3 MCPD denilen kontaminant riski bulunmamaktadır.

Bugüne kadar olduğu gibi, bugünden sonra da bilimsel gelişmelere ve tüketici sağlığına büyük bir hassasiyetle yaklaşan gıda sektörü, bu çalışmaların artarak devam etmesini destekleyecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Öte yandan Onkoloji uzmanı Yavuz Dizdar da konuya ilişkin yağtığı açıklamada "Türkiye'de üretilen yağlarda sorun yok" dedi.

İşte Yavuz Dizdar'ın açıklamalarız (İzle)


Yorumlar