Anasayfa /  Teknoloji

Fenomenlere kötü haber... Instagram'da beğeni sayısı kalkıyor!

Instagram'da daha popüler gözükmek için beğeni satın alanlara kötü haber! Bundan böyle hiçbir kullanıcının beğeni sayısı görülemeyecek.

Abone ol
Abone ol 02 Mayıs 2019 12:40

Instagram'da daha popüler gözükmek için beğeni satın alanlara kötü haber! Bundan böyle hiçbir kullanıcının beğeni sayısı görülemeyecek.

Instagram'da yapılan yeni bir güncelleme ile birlikte paylaşımların altındaki beğeni sayıları artık görünmeyecek.

Bunun yerine "a, b, c ve diğer kişiler beğendi" gibi bir ifade kullanılıyor. Hangi fotoğrafınızın kaç beğeni aldığını ise yalnızca siz görebiliyorsunuz. 

Bu geliştirme gerçekleştiği zaman, beraberinde gelecek şey, takipçilerinizin "kaç like almış" refleksinin yavaşça kaybolması olacak. 'Like sayısı' artıracak paylaşımlar yerine 'gerçek anlamda beğenilecek' paylaşımlar üretilen yeni bir evrene geçilmesi amaçlanıyor.

Kanada'da deneme amaçlı olarak bu hafta sonu başlatılacak yeni uygulama zamanla diğer ülkelerde de uygulanmaya başlanacak. Kullanıcılar bir paylaşımın kaç kez beğenildiğini göremeyecek. Ancak hesap sahipleri bunları görmeye devam edecek.

Kullanıcıların göremeyecek olmasına karşın bir mesajın aldığı beğeni sayısının Instagram'ın algoritmalarında ana unsurlardan biri olmaya devam edeceği belirtiliyor.

Instagram yöneticileri bu testin amacını şöyle açıklıyor:

"Takipçilerinizin ne paylaştığınıza odaklanmasını istiyoruz, paylaşımlarınızın ne kadar beğeni aldığına değil... Bu test sırasında, yalnızca paylaşımı yapan kişi toplamda kaç beğeni aldığını gördü. Bizi hapsettikleri bu matematiksel çukurdan usulca kurtulacağız böylece. "Kaç?" sorusu yerini "Ne?" sorusuna devredecek. Bu uygulama, kişilerin popülerlik için kendilerini olduğundan farklı göstermesini engelleyecek, orijinalliği özendirecek."


Yorumlar