Anasayfa /  Foto Galeri

Fed'in faiz kararı ekonomiyi nasıl etkileyecek? Dolar, euro, altın...

ABD Merkez Bankası (Fed), 2018’den bu yana ilk kez faiz artırımına gitti. Fed faizleri yüz 0,25 oranında arttırdı. Fed'in fazi kararı piyasaları; dolar, euro ve altın fiyatlarını etkileyecek. Dolar, euro ve altın fiyatlarının ne kadar artacağını bilen Remzi Özdemir bombayı patlattı.

Fed'in faiz kararı ekonomiyi nasıl etkileyecek? Dolar, euro, altın... - Sayfa 1

ABD Merkez Bankası (Fed), tüm dünyanın merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Fed, beklentilere paralel olarak federal fonlama faizini yüzde 0-0,25 aralığından yüzde 0,25-0,50 aralığına çekti. Fed böylece Kasım 2018 sonrasında ilk kez faiz artırmış oldu. Karara göre, Fed’in bu yıl içinde 6 faiz artışı daha yapabilir. Fed'in kararı; Dolar, euro ve altın fiyatlarını vuracak. Ünlü ekonomist Remzi Özdemir FED'in kararından sonra Dolar ve Euro'nun ne olacağını açıkladı.

Fed'in faiz kararı ekonomiyi nasıl etkileyecek? Dolar, euro, altın... - Sayfa 2

DOLAR KITLIĞI BAŞLAYACAK

Remzi Özdemir Fed kararı sonrası şu değerlendirmeleri yaptı:

Amerikan halkı 40 yıldır görmediği enflasyondan dolayı ciddi bir rahatsızlık duyuyor. Biden her ne kadar tıpkı Türkiye gibi enflasyon konusunda dış güçleri yani Rusya’yı suçlasa da bunun politik saçma bir söylem olduğunu herkes biliyor. FED aklı selim bir karar verdi. Artık oyunda kartlar yeniden dağıtılıyor. Hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacak. Dünyada bol dolar dönemi kapanıyor. Tüm dünyada dolar kıtlığı başlayacak.

Fed'in faiz kararı ekonomiyi nasıl etkileyecek? Dolar, euro, altın... - Sayfa 3

TÜRKİYE'NİN İŞİ DAHA DA ZOR OLACAK

Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere gökten dolar yağmayacak. Zaten bize son 3 yıldır bırakın yağmayı tam tersi çıkıyordu. Dünyayı bir kenara bırakıp Türkiye’ye baktığımızda işimizin eskisinden daha da çok zor olduğunu göreceğiz. Kararın açıklanmasından hemen sonra daha 2 gün önce 2 bin 60 dolara kadar yükselen altın darmadağın oldu ve 1900 doların bile altına geldi. Dolar/TL tarafından malum kurumlar 14.700 savunmasını arka kapı operasyonları ile aslanlar gibi yapıyorlar ama aslanın gücü her geçen gün azalıyor. El gömleği ile nereye kadar düğüne gidilir orası tartışılır.

Fed'in faiz kararı ekonomiyi nasıl etkileyecek? Dolar, euro, altın... - Sayfa 4

YARINA DİKKAT

Türkiye’nin acil sıcak para girişine ihtiyacı var. Bu öyle 3-5 milyar dolarlık swaplarla olmaz. Türkiye’nin en az 15 milyar dolar paraya ihtiyacı var. İktidar bu parayı bulmadan bu dolar kurunu tutamaz. 14.700 savunmasını kısa süre sonra 15 liraya çekmek zorunda kalacak. Özellikle Merkez Bankası’nın toplantısından olası bir faiz yükseltme kararı çıkmaması halinde ise işimiz gerçekten zor. Olurda Merkez Bankası bir çılgınlık değil delilik yapıp faizleri düşürmesi halinde ise Aralık ayında yaşanan yeni kur krizini bir kez daha daha şiddetli yaşayabiliriz. Artık Türkiye’nin önünde ya faiz artışı ya da yüksek kur seçeneği kaldı. FED beklenen bu kararı ile iktidarın ne kadar çaresiz olduğunu daha net görmemizi sağlayacak.