Anasayfa /  Ekonomi

Fed'in faiz kararı dolar kurunu hareketlendirdi!

Amerikan Merkez Bankası (Fed) 1990'lardan beril ilk kez bu kadar yüksek bir faiz artırımı yaptı. Fed 28 yıl sonra ilk kez 75 baz puan faiz artırımı gerçekleştirdi. Fed'in faiz kararı dolar kurunu hareketlendirdi. Dolar kuru 17.30 lirayı geçti. ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell da kritik faiz kararı sonra açıklama yaptı.

Abone ol
Abone ol Editör Mehmet Durna 16 Haziran 2022 10:17

Amerikan Merkez Bankası (Fed) son yılların en yüksek faiz artışına giderek faizi 75 baz puan yükseltti.

1994 yılından beri ilk defa bu kadar yüksek bir faiz artışı gerçekleştiren Fed, yükselen enflasyon ile mücadele etmek için para politikasında sıkılaşmaya gitti.

Piyasa da Fed Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 75 baz puan faiz artışına gitmesini bekliyordu.

Böylece politika faiz oranı yüzde 0,75-1,00 aralığından yüzde 1,50-1,75 seviyesine yükseltildi.

Fed, Mart ayında 2018’den bu yana ilk kez faiz artırımına gitmiş ve politika faizini 25 baz puan artırmıştı. Mayıs ayında ise 2000 yılından beri ilk defa 50 baz puan faiz artışı gerçekleştirmişti.

SON ÜÇ TOPLANTIDA TOPLAMDA 150 BAZ PUANLIK FAİZ ARTIŞI

Böylece Fed, son üç toplantıda toplamda 150 baz puanlık faiz artışa giderek federal fonlama faiz aralığını yüzde 1,50-1,75 aralığına yükseltti.

Fed faiz artırımı kararını 1’e karşı 10 oyla aldı.

Fed, ABD ekonomisi için 2022 Yılı büyüme beklentisini yüzde 2,8’den yüzde 1,7’ye düşürdü. Fed ayrıca, bundan sonrası için daha hızlı faiz artışlarına gideceğinin sinyalini verdi.

Fed yıl sonuna kadar 175 baz daha faiz artırabileceği ve yıl sonunda faizi yüzde 3,4’e yükseltebileceği mesajını verdi.

“TOPARLANMIŞ GÖRÜNÜYOR…”

Fed açıklamasında, “Genel ekonomik aktivite, ilk çeyrekteki düşüşün ardından toparlanmış görünüyor. İstihdam kazanımları son aylarda güçlüydü ve işsizlik oranı düşük kaldı. Enflasyon, pandemi, daha yüksek enerji fiyatları ve daha geniş fiyat baskılarıyla ilgili arz ve talep dengesizliklerini yansıtarak yüksek kalmaya devam ediyor” denildi.

BİR SONRAKİ KARAR 27 TEMMUZ’DA

Fed, bir sonraki faiz kararını 27 Temmuz tarihinde açıklayacak. Fed’in diğer faiz kararları 21 Eylül, 2 Kasım ve 14 Aralık tarihlerinde açıklanacak.

POWELL'DEN AÇIKLAMA

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, alınan karara ilişkin yaptığı açıklamada, "75 baz puanlık artırımın sürekli hale gelmesini beklemiyoruz. Önümüzdeki toplantılarda faiz artırım hızı verilere bağlı olacak. Enflasyon baskıları genele yayılıyor. Para politikası ekonomideki gelişmelere uygun hareket etmeye devam edecek. Enflasyon riskleri yukarı yönlü" dedi.

Yorumlar