Anasayfa /  Ekonomi

Faiz indiriminin ardından gözler Kavcıoğlu'nun toplantısına çevrildi

Merkez Bankası'nın 200 baz puanlık faiz indirimi kararının ardından Başkan Şahap Kavcıoğlu, ekonomistler ve basın mensuplarıyla bugün saat 10.00'da ilk kez bir araya gelecek. Piyasalarda ise gözler bugün açıklanacak yılın son enflasyon raporuna ve Başkan Kavcıoğlu'nun basın toplantısına çevrildi.

Abone ol
Abone ol 28 Ekim 2021 00:26

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 200 baz puanlık faiz indirimi kararının ardından bugün ekonomistler ve basın mensuplarıyla bir araya gelecek.

SABAH SAATLERİNDE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILACAK
Dünya gazetesinin haberine göre, Kavcıoğlu, IV. Enflasyon Raporu sunumu çerçevesinde saat 10:00'da bilgilendirme toplantısı düzenleyecek. Sunumda, enflasyon ve çıktı açığı tahmin patikalarının ne yönde oluşacağı takip edilecek.


YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ YÜZDE 14,1 DÜZEYİNDE
Mevcut durumda TCMB'nin yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 14,1 düzeyinde. Ancak daha sonra eylül ayında yayınlanan OVP'ye göre 2021 yılsonu TÜFE tahmini yüzde 16,2 olarak şekillendi.

TÜFE'NİN YILI YÜZDE 17,63 SEVİYESİNDE KAPATMASI BEKLENİYOR
Diğer taraftan enflasyon dinamiklerindeki bozulma çerçevesinde enflasyon tahminlerinde yukarı yönlü revizyonların devamı dikkat çekiyor. TCMB'nin en son yayınladığı ekim ayı Piyasa Katılımcıları Anket sonuçlarına göre katılımcılar TÜFE'nin yılı yüzde 17,63 seviyesinde kapatmasını bekliyor.

Yorumlar