Anasayfa /  Teknoloji

Facebook, yüz tanıma sistemini kapatıyor

Facebook bir milyardan fazla kullanıcının yüz tanıma verilerinin silineceğini açıkladı.

Abone ol
Abone ol 02 Kasım 2021 23:09

Sık sık skandallarla gündeme gelen Facebook 'toplumsal endişe' nedeniyle yeni bir adım atıyor.

Facebook, WhatsApp ve Instagram'ı çatısı altında bulunduran, yeni ismiyle Meta'nın Yapay Zekadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Jerome Pesenti, bir blog yazısında, Facebook'ta yüz tanıma sistemini kapatacaklarını bildirdi.

1 MİLYARDAN FAZLA KULLANICININ VERİLERİ SİLİNECEK
Yüz tanıma ayarını seçen kişilerin artık fotoğraf ve videolarda otomatik olarak tanımlanamayacağını belirten Pesenti, bir milyardan fazla kullanıcının yüz tanıma verilerinin silineceğini kaydetti.

"ARTAN TOPLUM ENDİŞELERİ..."
Pesenti, "Özellikle düzenleyicilerin henüz net kurallar sağlamaması nedeniyle artan toplumsal endişelere karşı yüz tanıma için olumlu kullanım durumlarını tartmamız gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Yüz tanıma teknolojisini halen güçlü bir araç olarak gördüklerini vurgulayan Pesenti, bu teknolojiler üzerinde çalışmaya devam edeceklerini aktardı.

Pesenti, yüz tanıma teknolojisinin toplumdaki yeri hakkında pek çok endişe olduğuna işaret ederek, düzenleyicilerin halen kullanımını yöneten net bir kurallar dizisi sağlama sürecinde olduğunu ve söz konusu belirsizlik nedeniyle yüz tanıma kullanımının bir dizi kullanım durumuyla sınırlandırılmasının uygun olduğuna inandıklarını kaydetti.

Etiketler Facebook
Yorumlar