Anasayfa /  Ekonomi

EYT'de ikinci maaş detayı!

Emekli maaşı bağlama işlemleri nisan ayında tamamlanan EYT'lilerin bayram ikramiyeleri ödenmeye başlıyor. Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş EYT'lilerin BES avantajını değerlendirdi.

Abone ol
Abone ol 09 Mayıs 2023 13:50

Nisan ayında emekli maaşı bağlama işlemleri tamamlanan, EYT'lilerin bayram ikramiyeleri bugün ödenmeye başlıyor.  Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş EYT'lilerin BES avantajını değerlendirdi. 

Kurtuluş açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile ilgili en önemli avantaj devlet katkısıdır. Yatırılan BES primine 10 yıl sistemde kalmanız ve 56 yaşını beklemeniz şartıyla % 30 devlet katkısı sağlanmaktadır.

‘İkinci bir emekli maaşını hak edecekler’

EYT’lilerin yaş ortalamasının 48 olduğu düşünüldüğünde ve hatta 44-46 yaşında emekli olan EYT’liler olduğunu düşündüğümüzde bu kişiler 8-10 yıl sistemde kalmaları şartıyla ikinci bir emekli maaşını hak edeceklerdir.

‘230 bin tl emekli ikramiyesi ya da 2 bin tl maaşı hak edecekler’

Örneğin 1.000 TL BES ödemesi yapan bir EYT'li 10. yılın sonunda devlet katkısıyla beraber yaklaşık 230.000 TL emekli ikramiyesi ya da yaklaşık 2.000 TL 10 yıl boyunca emekli maaşı hak edeceklerdir.

‘10 yıl ve 56 yaş şartı gerekli’

Devlet katkısı hakkını elde edebilmek için 10 yıl ve 56 yaş şartlarının bir arada sağlanması gerektiğinden çalışanların bu ihtimali de ciddi bir şekilde değerlendirmeleri gerektiği kanaatindeyim.

‘Çok daha yüksek gelir getireceği kesin’

Devlet katkısıyla birlikte elde edilecek gelirin herhangi bir yatırım aracından çok daha yüksek bir gelir getireceği kesindir. EYT'lilerin bu fırsatı iyi değerlendirmesini tavsiye edebilirim.

Emekli maaşları hakkında

Açıklanan enflasyon oranları bu şekilde devam ederse, refah payıyla birlikte temmuz ayında %30 zam beklediğimizi daha önce belirtmiştik.

‘9-10 bin tl bandına yükselecek’

Bu artış oranı aynı şekilde promosyon ödemelerine de yansıyacaktır. Yani şu an 7.000-8000 TL arası olan bankaların tekliflerini 9.000 - 10.000 TL bandına yükselteceklerini tahmin ediyorum.

Ancak bankaların bu promosyonları 3 yıllık bir süre için verdiklerini çalışanlar göz önünde bulundurmalıdır.

Yüksek promosyon almak için mevcut anlaşma iptal edilmeli mi?

Emeklilerin promosyon anlaşmasını iptal edip, yeni bir anlaşma sağlamaları gerekmekte.

Bu durumda bankalarda cayma bedeli talep etme hakkına sahip. Cayma bedeli ise sağlanılan promosyonun faydalanılan tutarı kadar olmaktadır.

Artısını eksisini hesap edip çalışanlar buna göre yeni promosyon anlaşması için müracaat etmeli ya da aynı anlaşmayla devam etmelidir.”

 

Etiketler EYT emekli maaş
Yorumlar