Anasayfa /  Ekonomi

Esnafa destek ne kadar olacak? Tam kapanmada esnafa destek verilecek mi?

Tam kapanma dönemine girmemiz ile birlikte milyonlarca esnaf mali kayıplarının telafisini sağlamak istiyor. Hükümet, gelir kaybı, ciro kaybı, kira ve sigorta prim desteklerine devam edecek. İşte tam kapanmada esnafa destek ile ilgili detaylar...

Abone ol
Abone ol 29 Nisan 2021 15:07

Koronavirüs salgını milyarlarca insanı ekonomik yönden olumsuz etkiledi. Ülkemizde ise ekonomik yönde sıkıntı yaşayan esnaflar için çeşitli destek paketleri düzenlendi. Peki, tam kapanmada esnafa destek verilecek mi?

TAM KAPANMADA ESNAFA DESTEK 

Esnafa salgın döneminde verilen söz konusu destekler tam kapanma döneminde de devam edecek.

Bu kapsamda, lokanta, restoran, kafe, kıraathane ve spor salonu gibi birçok alanda 1500 lira sigorta prim desteği mayıs sonuna kadar devam edecek.

Gelir kaybı desteği, kira desteği ve ciro kaybı desteğinde başvuru süreçleri de sürüyor. Söz konusu destekler için son başvuru tarihi 30 Nisan olarak belirlenmişti.

Esnafa 42,6 milyar lira faiz destekli kredi kullandırıldı

Ticaret Bakanlığınca yürütülen çalışmalar çerçevesinde esnaf ve sanatkarların salgın koşulları nedeniyle kredi ve kefalet kooperatiflerine gecikmiş borçları için TESKOMB tarafından yapılandırma imkanı getirilmişti.

Bu sayede nakit akışları olumsuz etkilenen ticaret erbabına geri ödeme kolaylığı sağlanırken, söz konusu imkandan yaklaşık 30 bin esnaf ve sanatkar yararlandı. Bu kapsamda yapılandırılan toplam tutar ise 650 milyon lirayı buldu.

Ayrıca, 1 Ocak 2020-31 Aralık 2020 döneminde 984 bin 937 esnaf ve sanatkara toplam 42,6 milyar lira Hazine faiz destekli kredi kullandırıldı. Söz konusu verilere dahil olmak üzere, salgının Türkiye'de ilk ortaya çıktığı 11 Mart 2020-5 Şubat 2021 döneminde 760 bin 71 esnaf ve sanatkara ise Esnaf Destek Paketi çerçevesinde Hazine faiz destekli ve uygun geri ödeme koşullarına haiz yeni işletme kredisi desteği verilirken, bu kapsamda 18,8 milyar lira kredi kullandırıldı. 

Yorumlar