Anasayfa /  Foto Galeri

Emekliye promosyonda bir sevindirici haber daha geldi!

Emekliler için bankaların yaptığı promosyon yarışı devam ediyor. Bankaların promosyon ücretlerini artırması en çok emeklilere yarıyor. Bazı bankaların promosyon tutarı 10 bin liraya kadar yükseldi. Bazı bankalar ise emekli müşterilerini kaybetmemek için promosyon yarışında rakamları yükseltmeye devam ediyor. Bazı bankaların 31 Ağustos 'son gün' olarak açıkladığı promosyon kampanyaları ise uzatıldı. Emeklilere bir güzel haber daha geldi.

Emekliye promosyonda bir sevindirici haber daha geldi! - Sayfa 1

10 BİN LİRAYA DAYANDI 

Temmuz ayında uygulanan emekli maaş zammıyla birlikte emekli promosyonları özel bankalar arasındaki yarışı körükledi. Hal böyle olunca emeklilere ödenecek rakam 10 bin TL'ye dayandı.

Emekliye promosyonda bir sevindirici haber daha geldi! - Sayfa 2

SÜRE UZATILDI 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Vergi Uzmanı Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı: "Her banka kendi anlaşmasını yapacak. Hatta bir banka 30 Eylül, diğer başka banka 31 Ekim olarak süre belirlemişti. Bu sürenin değişmesi ile ilgili aslında yasal bir sınırlama aslında yok. Genel olarak emekliler ve maaş alanlar bunun değişimini yapabilir.

Emekliye promosyonda bir sevindirici haber daha geldi! - Sayfa 3

PROMOSYON TUTARLARI NEDEN ARTIYOR? 

Maaş promosyonuna bağlı süreler bankaların kendi insiyatifine bağlıdır. Dün Merkez Bankası’nın açıkladığı bir husus var TL mevduatlarının döviz mevduatının aşağısında olması durumunda Merkez Bankası bankalara yüzde 3 daha fazla zorunlu karşılık ayırma zorunluluğu getirdi. Şu anda merkez bankasının dolarizasyonu engellemek ve Kur korumalı mevduat (KKM) hem ticari işletmeleri hem de şahısları yönlendirmek amacıyla bankaların zorunlu karşılıklarını artırdı. Bu durum da bankalara ekstra TL mevduatı bulma iştahını getirdi.

Emekliye promosyonda bir sevindirici haber daha geldi! - Sayfa 4

Emeklilerin ve çalışanların maaş promosyonlarının artırılması ve maaş promosyon sürelerinin artırılması bundan kaynaklıdır. Burada bankalar TL kaynak bulma arayışındalar ki zorunlu karşılık ayırmasınlar. Onun için bankalar buna ilişkin promosyon sürelerini uzattı.