Anasayfa /  Foto Galeri

Elektrik faturasını nasıl düşürebilirsiniz? İşte yapabilecekleriniz...

Elektrik faturalarında kademeli sisteme geçilirken 150 kilovatsaat altına yüzde 50, üstüne ise yüzde 125 zam geldi. Peki ayda 150 kilovatsaatin altında elektrik tüketmek mümkün mü? Elektrik faturasının düşük gelmesi için neler yapmak gerekir? İşte 9 taktik

Elektrik faturasını nasıl düşürebilirsiniz? İşte yapabilecekleriniz... - Sayfa 1

Kademeli elektrik faturası dönemi

Cep delecek kademeli tarife uygulaması bu ay başladı. Belirlenen asgari kullanım miktarına göre faturalar fiyatlandırılacak. Buna göre; elektrikte mesken aboneler için aylık 150 kilovat saate (kWh) kadar olan tüketim miktarı için nihai fiyat 1.37 TL/ kWh, aylık tüketimlerin 150 kWh’in üstündeki kısmı için ise 2.06 TL/ kWh olarak uygulanacak.

Elektrik faturasını nasıl düşürebilirsiniz? İşte yapabilecekleriniz... - Sayfa 2

Faturayı düşürmek zor olacak

Peki 150 kWh olarak belirlenen tüketim miktarı üstüne çıkmamak mümkün olabilir mi? Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin (TMMOB) elektrik, doğal gaz ve petrol ürünlerine yapılan yüksek oranlı zamlarla ilgili açıklamasında Türkiye’de 4 kişilik bir hanenin aylık asgari elektrik tüketimi 230 kWh olduğu ifade ediliyor.

Elektrik faturasını nasıl düşürebilirsiniz? İşte yapabilecekleriniz... - Sayfa 3

Zor ama imkansız değil

Bu aile 1 ayı 150 kilovatsaat enerji harcayarak geçirebilir mi? BBC Türkçe'ye konuşan Cambridge Üniversitesi'nden Dr. Sinan Küfeoğlu'na göre bu biraz zor ama imkansız değil.

Elektrik faturasını nasıl düşürebilirsiniz? İşte yapabilecekleriniz... - Sayfa 4

Faturaların okunma bilgisi bölümünde Tek Zamanlı, Gündüz, Puant ve Gece diye bölümler mevcut. Bu kullanıcılara tek zamanlı ya da üç zamanlı sunulan bir tarifeyi gösteriyor.