Anasayfa /  Foto Galeri

Ekrem İmamoğlu: Yurtta Sulh, Dünyada Sulh’ anlayışı umut ediyorum bütün dünyaya ders olur!

‘Uluslararası İtfaiyeciler Dünya Şampiyonası’ İstanbul’da başladı. İmamoğlu, “Savaşların son bulduğu, dünyada barışın hakim olduğu bir dönemin hep birlikte başta şehitlerimizin motivasyonuyla yakın coğrafyamıza ve bütün dünyaya birlikte yaşatırız. Bu vesileyle Mustafa Kemal Atatürk'ün ‘Yurtta Barış, Dünyada Barış’ ilkesini bir kez daha bütün misafirlerimizin huzurunda halkımızla paylaşmak istiyorum. Ata'mızın ‘Yurtta Sulh, Dünyada Sulh’ anlayışı umut ediyorum bütün dünyaya ders olur” dedi

Ekrem İmamoğlu: Yurtta Sulh, Dünyada Sulh’ anlayışı umut ediyorum bütün dünyaya ders olur! - Sayfa 1

İMAMOĞLU: ‘YURTTA SULH, DÜNYADA SULH’ ANLAYIŞI, UMUT EDİYORUM BÜTÜN DÜNYAYA DERS OLUR

‘Uluslararası İtfaiyeciler Dünya Şampiyonası’ İstanbul’da başladı. 2-5 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek oyunların açılış törenine katılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 6 Şubat depremlerinde ülkemize gelen arama kurtarma ekipleri için, “Hayatlar kurtardılar, kurtardıkları her canla sayısız insanın hayatına dokundular. Milletimizin sevgisini kazandılar, hayır dualarını aldılar” dedi. Sporu buluşmalarını insanlığın kaynaştığı alanlar olarak tanımlayan İmamoğlu, “Savaşların son bulduğu, dünyada barışın hakim olduğu bir dönemin umuyorum hep birlikte başta şehitlerimizin motivasyonuyla yakın coğrafyamıza ve bütün dünyaya hep birlikte yaşatırız. Bu vesileyle Mustafa Kemal Atatürk'ün ‘Yurtta Barış, Dünyada Barış’ ilkesini bir kez daha bütün misafirlerimizin huzurunda halkımızla paylaşmak istiyorum. Ata'mızın ‘Yurtta Sulh, Dünyada Sulh’ anlayışı umut ediyorum bütün dünyaya ders olur” ifadelerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu: Yurtta Sulh, Dünyada Sulh’ anlayışı umut ediyorum bütün dünyaya ders olur! - Sayfa 2

Erkeklerde 18., kadınlarda 9. kez düzenlenen ‘Uluslararası İtfaiyeciler Dünya Şampiyonası’ için Burhan Felek Spor Kompleksi’nde açılış seremonisi düzenlendi. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu,  29 ülkeden yaklaşık 400 itfaiyecinin katıldığı oyunların resmi açılış törenine katıldı. İBB İtfaiye Daire Başkanı Remzi Albayrak da törende hazır bulundu. İmamoğlu ve Albayrak, itfaiyecilerin çengelli merdivenle kuleye tırmanma, suyu çekip hedefe atma, engelli ve bayrak yarışlarında atletik yeterlilikleriyle birlikte becerilerini sergileyeceği oyunların açılışında yarışmacılara ve İstanbullulara hitaben bir konuşma gerçekleştirdi.

Ekrem İmamoğlu: Yurtta Sulh, Dünyada Sulh’ anlayışı umut ediyorum bütün dünyaya ders olur! - Sayfa 3

“MİLLETİMİZİN HAYIR DUASINI ALDILAR”

İtfaiyeciliğin özel meslek gruplarından olduğunu kaydeden İmamoğlu, “Ben her itfaiyeciyi gördüğümde gerçekten duygulanıyorum. Onların fedakârca meslek yapma anlayışlarını gururla takip ediyorum” dedi. 6 Şubat depremleri sonrası dünyanın birçok ülkesinden gelen arama kurtarma ekiplerini anımsatan İmamoğlu, “Farklı ülkelerden gelen dostlarımız hayat kurtarmak için canla başla, her şeylerini ortaya koyarak çalıştılar. Kardeşliğin, birlik ve beraberliğin en güzel örneklerini sundular. Hayatlar kurtardılar, kurtardıkları her canla sayısız insanın hayatına dokundular. Milletimizin sevgisini kazandılar, hayır dualarını aldılar. Buradan zor anımızda yardımımıza koşan tüm dostlarımıza, fiziken burada olamasalar da desteklerini, dualarını, iyi dileklerini eksik etmeyen herkese milletimiz adına bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Depremde hayatını kaybeden yurttaşlarımızı rahmetle anıyorum. Umuyorum ki el birliğiyle yaralarımızı saracak ve deprem bölgesinde hayatın yeniden normale dönmesini en kısa sürede milletçe sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu: Yurtta Sulh, Dünyada Sulh’ anlayışı umut ediyorum bütün dünyaya ders olur! - Sayfa 4

“ZİNDE VE GÜÇLÜ OLMALARI GEREKİYOR”

İtfaiyecilerin görevlerini yaparken zor koşullar altındayken zamanla yarıştıklarını belirten İmamoğlu, “Fiziksel olarak çok büyük efor sarf ediyorlar. Zinde ve güçlü olmaları gerekiyor. Ekiplerin uyum ve koordinasyon içerisinde çalışmaları bazen bir canın kurtarılması için belirleyici bir faktör oluyor. Bu anlamda sporun hem fiziksel açıdan hem dostluk duygularının pekişip iş birliğinin güçlenmesini sağlamak açısından önemi çok büyük” diye konuştu.