Bedelli askerlik ücreti ne kadar oldu? İşte yeni bedelli askerlik fiyatı

Son bedelli yasasında 15 bin TL olan ücret yeni askerlik sisteminde 31 bin 343 TL oldu. 15 bin TL olan son bedellide adaylar 2020 yılının başına kadar askere alınacak. Yeni sistemin kanunlaşması halinde ise adaylar 31 bin 343 TL ödeyerek askere gidecek. İkiye katlanan fiyata sosyal medyadan da tepkiler geldi.

Bedelli askerlik ücreti ne kadar oldu? İşte yeni bedelli askerlik fiyatı

Bedelli askerlik ücreti bugünden itibaren 31 bin 343 Türk Lirası olarak belirlendi. Bu miktar her altı ayda bir memur maaşına gelen zam oranında artacak.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bedelli askerlikte yeni ücret 31 bin 343 Türk Lirası olarak belirlendiğini açıkladı. Yeni düzenlemeye göre, bedelli askerlik ücreti 31 bin 343 liraya yükseltilirken bu miktar her altı ayda bir memur maaşına gelen zam oranında artacağı bildirildi. Aynı şekilde yurtdışında bulunanlar için paralı askerlik ücreti ise 5 bin 113 euro olarak düzenlendi. 

Hulusi Akar, "Yeni askerlik sistemi dağılımı bedelli askerlik, yükümlü erbaş ve erler, yedek astsubaylık, yedek subaylık ve dövizli askerlik şeklinde olacak. Lise mezunu gencimiz bir ay temel askerlik yapacak. İhtiyaçtan fazla bedelli talebi olursa kura çekilecek.Bir aylık eğitimin sonunda bedelliye ayrılacaklar ve askerlikle ilişkileri kesilecek. Lise mezunu gençlerimiz 6. aya kadar askerlik yapacaklar bu süre zarfında harçlık alacaklar. Eğer talep ederlerse ve sınavları geçerlerse bir altı aylık daha askerlik yapacak ve bu maaşlı olacak. Eğer bir yılın sonunda başarılı olurlarsa profesyonel askerliğe devam edebilecek" dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER