İtalyan Moda devi satılıyor! Satın alacak firma belli oldu!

Gianni Versace tarafından 40 yıl önce kurulan İtalyan moda evi Versace'nin Michael Kors markası tarafından satın alınacağı bildirildi.

İtalyan Moda devi satılıyor!  Satın alacak firma belli oldu!

Gianni Versace tarafından 40 yıl önce kurulan İtalyan moda evi Versace'nin Michael Kors markası tarafından satın alınacağı bildirildi.

Ünlü İtalyan tasarımcı Gianni Versace'nin 1978 yılında kurduğu Versace el değiştirmek üzere. İtalyan basınında çıkan haberlere göre 2014 yılında şirketin yüzde 20'lik kısmını 210 milyon euro karşılığında alan dünyanın en büyük fon gruplarından Blackstone, Versace'yi satmak istiyor.

Versace ailesine yakın kaynaklara dayandırılan bilgiye göre Blackstone, Versace markasının performansının halka arz için beklenilen ölçüde olmaması nedeniyle bu kararı aldı.

Reuters'a konuşan kaynak, "Aileyi olası bir satış için aşama aşama ikna ettiler ve bir dizi alıcıyla tanıştırdılar."

Blackstone'un Versace için daha fazla kaynak ayırmak istemediğini ve yüklü yatırımlar yapabilecek bir alıcı bulmak istediğini belirten kaynaklara göre satış için en büyük aday bir başka moda devi Michael Kors. Diğer alıcının ise mücevherat sektöründe öne çıkan ABD'li Tiffany olduğu belirtiliyor.

AVRUPA'YA RAKİP OLMAK İSTİYOR

Michael Kors, geçen sene Britanyalı lüks ayakkabı üretici Jimmy Choo'yu da 1.2 milyar dolar karşılığında satın almıştı. Uzmanlar, Michael Kors'un Avrupalı lüks tüketim ürünleri devi LVMH, Kering ve Richemont karşısında ABD'li bir rakip oluşturmaya çalıştığı ve bu doğrultuda da agresif satın almalar peşinde olduğunu belirtiyor.

Blackstone'un Versace anlaşması için en az 2 milyar dolarlık bir bedel belirlediği ve bu kapsamda İtalyan şirketinden tamamen çıkacağı belirtiliyor. Versace ailesi ise kendi hissesini koruyacak ve şirket yönetimindeki rolünü sürdürecek.

Milano merkezli Versace grubunun yarın bir toplantı yapacağı iddia edilirken şirketin art direktörü ve başkan yardımcısı Donatella Versace'nin açıklama yapması bekleniyor.

Versace, 2016 yılı verilerine göre 686 milyon euro satış yapmıştı. CEO Jonathan Akeroyd ise hedefi 1 milyar dolar olarak açıklamıştı.

Versace'nin dünya genelinde 1200 civarında butiği olduğu sanılıyor. Şirketin kurucusu olan Gianni Versace henüz 50 yaşındayken Miami'deki malikanesinin dışında Andre Cunanan tarafından öldürülmüştü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER