Anasayfa /  Foto Galeri

DSÖ'den koronavirüs ile ilgili önemli açıklama: Salgın ne zaman biter?

Ülkeler salgın tedbirlerinde gevşemeye giderken, DSÖ'den Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını ile ilgili yeni bir açıklama geldi.

DSÖ'den koronavirüs ile ilgili önemli açıklama: Salgın ne zaman biter? - Sayfa 1

Örgütün Cenevre merkezindeki basın toplantısında konuşan Ghebreyesus, DSÖ'nün 2022'de Kovid-19'un küresel acil durumunu sonlandırmaya yönelik bugün yayımladığı planının detaylarını paylaşarak, Ukrayna ve Etiyopya'daki insani durumu değerlendirdi.

DSÖ'den koronavirüs ile ilgili önemli açıklama: Salgın ne zaman biter? - Sayfa 2

"KOVİD-19 BU YIL BİTEBİLİR"
Ghebreyesus, "2022'de Kovid-19 Küresel Acil Durumunu Bitirmek için Stratejik Hazırlık ve Mücadele Planı"nın dünya için uygulanılabilir olduğunu vurgulayarak "Kovid-19 bu yıl bitebilir ve bu bizim için sonuncu olmalıdır." ifadesini kullandı.

DSÖ'den koronavirüs ile ilgili önemli açıklama: Salgın ne zaman biter? - Sayfa 3

VİRÜSÜN GELECEĞİNE DAİR DÜNYAYI BEKLEYEN 3 SENARYO
Virüsün evrimine dair 3 senaryo bulunduğunu belirten Ghebreyesus, "En iyi senaryoda, bundan sonra güçlendirici aşı dozlarını gerekli kılmayacak şekilde az varyant görmüş olacağız. İkinci senaryoda virüsün evrim geçirmeye devam ettiğini, fakat aşılamalar sayesinde ağır hastalık oranının azaldığını görebiliriz. En kötü senaryoya göre ise bundan sonra virüsün daha şiddetli ve bulaşıcı varyantlarının çıktığını, bu yeni tehdide karşı hiçbir aşının işe yaramadığını görebiliriz." şeklinde konuştu.

DSÖ'den koronavirüs ile ilgili önemli açıklama: Salgın ne zaman biter? - Sayfa 4

Ghebreyesus, söz konusu senaryolar ışığında DSÖ'nün planının gerçekleşmesi için her ülkenin virüs takibi, aşılama, Kovid-19'a karşı dayanıklı sağlık sistemi, virüsle mücadele araçlarına eşit ulaşımın sağlanması ve küresel iş birliği konularına önem vermesi gerektiğini vurguladı.Kovid-19 ile mücadele araçlarının iyi bir şekilde kullanılarak salgının kontrol altına rahatlıkla alınabileceğinin altını çizen Ghebreyesus, "Aşı ve tedaviye adil ulaşımı sağlayarak çok sayıda hayat kurtarabiliriz." ifadesini kullandı.