Anasayfa /  Ekonomi

Dolar neden yükselişte? İşte nedeni

Türk Lirası karşısında zirve yaptıktan sonra zirvede uzun süredir aynı seyreden fakat son 2 haftadır yeniden yükselişe geçen dolar kurundaki yükseliş nedenleri açıklandı.

Abone ol
Abone ol Editör Mehmet Durna 19 Mayıs 2022 13:50

Bir süredir durmadan değer kaybeden Türk lirası, benzer para birimlerinden de negatif ayrışarak 16 lira sınırında seyrediyor. Yukarı yönlü hareketlerle yıl içindeki zirvesini güncelleyen dolar/TL, dün günün son saatlerinde 15,96'nın üzerine çıktı. Bu sabah saatlerindeki dalgalı bir yol seyrederken piyasaların açılmasıyla yeniden yükselişe geçen dolar/TL, 5,97'yi gördü.

DOLARA BİREYSEL TALEP VAR

Reuters'a konuşan bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Dolar/TL'de 15 üzerinde bireysel talep görmeye başladık yabancılar ise çok aktif değil piyasada. Kurumların döviz talebi ise çok yüksek. Döviz arzı ise sadece kamudan yapılıyor. Enerji ithalatı için de yüksek bir döviz ihtiyacı var" dedi ve ekledi:

"Bu tablonun ötesinde küresel dolar talebi de çok yüksek, tedarik zincirleri sorunlu. Dış şartlar da Türkiye lehine değil. Dolayısıyla dolar/TL'nin 15 altında kalması imkansızdı. Şimdi yeni politika seti içinde dolar/TL'nin hangi bantta kalacağını ve bu yeni bandın ne kadar sürdürülebilir olduğunu görmeye çalışıyoruz. Yeni enstrümanlarla bunun nasıl destekleneceği önemli" dedi.

BİR AYLIK YÜKSELİŞ PANİK YARATTI

Dolar/TL'de kısa vadede Aralık benzeri sıçrama piyasalardaki ana beklenti değil. Ancak ay başından beri TL'de dolar karşısında yaşanan yüzde 7,5 değer kaybının devamına kamunun izin verip vermeyeceği piyasalardaki ana gündem maddesi konumunda. Dolar/TL 2 hafta önceye kadar 14.5-15 arasında iki ay boyunca yatay bir seyir izlemişti. Daha sonra aralıksız 9 günlük yükseliş yaşanırken kur bu sabah itibarıyla en yüksek 15.94 seviyesine kadar yükseldi.

Piyasalarda yeni dış döviz kaynağı, kısa vadeli yüksek getirili bir bono, enflasyona endeksli tahvil gibi adımlarla dövize olan talebin düşürülüp düşürülemeyeceği ya da bu yöntemlerle kamuya yeni döviz kaynağı sağlanıp sağlanamayacağı takip ediliyor.

Yorumlar