Anasayfa /  Politika

Doğu Perinçek'ten Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığı hakkında yorum

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın Anayasaya göre üçüncü defa aday olamayacağını iddia etti. Perinçek, "Sayın Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmasını isteyen önemli bir seçmen kitlesi var. Bunu dikkate almak lazım. Ama eğer hukuk geçerliyse açıkça üçüncü kez aday olunmaz yazıyor." dedi.

Abone ol
Abone ol 15 Haziran 2022 21:08

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir kez daha aday olup olmayacağı konusunda, “Anayasa’ya göre üçüncü defa aday olamaz” değerlendirmesi yaptı.

Perinçek, Ulusal TV’de yayımlanan Çıkış Yolu programında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üçüncü defa cumhurbaşkanı adayı olup olamayacağı sorusunu yanıtlayan Doğu Perinçek, mevcut Anayasa’ya göre Erdoğan’ın üçüncü defa aday olamayacağını vurgulayarak, “Üçüncü kez aday olunmaz hükmünü yeni Anayasa ile başlatmak hukuki bir tavır değil” dedi.

Perinçek şunları söyledi:

Ben hukukçu olarak şunu söyleyeyim bu Anayasa’ya göre üçüncü defa cumhurbaşkanı adayı olamaz ama sayın Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmasını isteyen önemli bir seçmen kitlesi var. Bunu dikkate almak lazım. Ama eğer hukuk geçerliyse açıkça üçüncü kez aday olunmaz yazıyor. Bu üçüncü kez aday olunmaz hükmünü yeni Anayasa ile başlatmak hukuki bir tavır değil. Öte yandan bir gerçek var. Sayın Tayyip Erdoğan Türkiye’nin çok önemli bir kitlesinin cumhurbaşkanı adayı.

Yorumlar