Anasayfa /  Ekonomi

Doğalgaz desteği ne kadar ve şartları neler? E-devlet doğalgaz desteği nasıl alınır?

Doğalgaz desteği bir çok düşük gelirli vatandaşlar tarafından internet üzerinden araştırılıyor. Özellikle doğalgaz desteği ne kadar ve nasıl alınır soruları en çok merak edilen konular arasında. İşte e Devlet üzerinden doğalgaz nasıl alınır sorularının yanıtları...

Abone ol
Abone ol 07 Aralık 2022 22:02

Doğalgaz desteği ile ilgili birçok konu internet üzerinden araştırılmaya devam ediyor. Devletin dar gelirli vatandaşlara verdiği doğalgaz desteği birçok aile için ilaç gibi geliyor. Ancak hemen hemen herkes doğalgaz desteği ne kadar ve nasıl alınır konusunda pek bilgi sahibi değil. İşte doğalgaz desteği ile ilgili merak edilen tüm detaylar ve e devlet üzerinden doğalgaz desteği başvurusu yapma imkanı..

Doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Doğal Gaz Tüketim Destek Programı’ndan daha fazla hanenin yararlanması için yeni düzenlemeler de yaptıklarını kaydeden Bakan Yanık, şunları söyledi:

“İhtiyaç sahibi hanelere yönelik hayata geçirilen Doğal Gaz Tüketim Desteği’nde kış dönemine ilişkin başvurular sürüyor. Önceki dönemimiz içerisinde yer almayan kiracılarımızı da destek kapsamına aldık. Bu doğrultuda başvuru şartları uygun olan ev sahibi veya kiracı olarak ikamet eden, mesken niteliğinde hanelerde yaşayan vatandaşlarımız destekten yararlanabilecek.”

Doğal Gaz Tüketim Desteği’nden hem faturalı hem de ön ödemeli sayaç kullanan hanelerin yararlanabildiğinin altını çizen Bakan Yanık, “Vatandaşlarımız, e-Devlet’ten yaptıkları başvuruları onaylandıktan sonra PTT’ye gidip faturalarını ibraz ederek destekten yararlanabilecek. Diğer yandan ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşlarımızın ise destek miktarı kartlarına yatırılacak.” dedi.

e-Devlet üzerinden doğalgaz desteği başvurusu yapmak için tıklayın

Doğalgaz desteği ne zaman yatırılacak?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Derya Yanık, ihtiyaç sahibi hanelere yönelik hayata geçirilen Doğal Gaz Tüketim Desteği’nde kış dönemi ödemeleri kasım ayında başlamıştı.

Kış dönemine ilişkin başvuruların, e-Devlet sistemi üzerinden 5 Eylül itibarıyla alınmaya başladığını bildiren Bakan Yanık, “Başvuruda bulunan ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımızca hak sahipliği onaylanan 336 bin hanemize toplam 271,7 milyon TL’lik destek verdik” demişti.

Ödemeler başvurusu onaylanan hanelere sağlanıyor. Aralık ödemelerinin de bu hafta yapılması ön görülüyor. Konuyla ilgili açıklamalara haberlerimizde yer vereceğiz.

Doğalgaz yardımından kimler yararlanabilir?

“Doğal Gaz Tüketim Desteği” programından hanelerin faydalanabilmesi için, başvuru sahibinin;

• Türk vatandaşı olması,

• e-Devlet kapısı üzerinden destek programına başvuruda bulunması,

• Doğal gaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet ediyor olması,

• İkamet adresinde ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı bir doğal gaz aboneliği bulunması

• Ödenecek faturasının mesken abone grubuna ait olması,

• Hakkında ilgili SYD Vakfınca hak sahipliği kararı verilmesi,kriterlerini birlikte sağlaması gerekir.

Yorumlar