Anasayfa /  Yaşam

Din Kültürü öğretmeninden skandal sözler! Alevileri hedef aldı

Bursa’nın Osmangazi İlçesi’nde Hürriyet Anadolu Lisesi’nde görevli adlı din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni, dersinde Alevileri hedef aldı. Kamuoyuna yansıyan durumun ardından MEB soruşturma başlattı.

Abone ol
Abone ol 30 Kasım 2022 12:54

Bursa’nın Osmangazi İlçesi’nde Hürriyet Anadolu Lisesi’nde görevli adlı din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni, dersinde Alevileri hedef aldı. Kamuoyuna yansıyan durumun ardından MEB soruşturma başlattı.

Bursa’nın Osmangazi İlçesi’nde Hürriyet Anadolu Lisesi’nde 10. sınıf öğrencisi olan K.G.’nin babası S.G. ve babaannesi Y.G., Bursa Barosu Başkanı Av. Metin Öztosun’u ziyaret ederek, K.G.’nin okulda yaşadıklarını anlattı.

"ÇOĞU ALEVİ AİLEDE ÇOCUĞUN KİMDEN OLDUĞU BELLİ DEĞİL" DEMİŞ

Bunun üzerine Bursa Barosu adına Av. Kemal Özgür Yetkin’in yazdığı dilekçede, öğretmenin, “Ben Alevilerin gittikleri yolun yanlış olduğunu düşünüyorum. Çoğu Alevi ailede çocuğun kimden olduğu belli değildir” dediği ve “Alevilerin Hz. Ali’yi Hz. Muhammed’in yerine koydukları, çoğu Alevinin ahlaki açıdan bozuklukları bulunduğu, bir erkek ile kız öğrencinin ders dışında konuşmasının da zina olduğu” gibi sözler kullandığı belirtildi.

t24'te yer alan habere göre, Bursa'daki Alevi örgütleri, Bursa Valisi ile görüşerek öğretmenin görevden alınmasını istedi. Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün de öğretmen hakkında soruşturma başlattığı öğrenildi.

"BU İNSANLIK SUÇUDUR "

Bursa Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Kemal Özgür Yetkin, konuya ilişkin “Bu insanlık suçudur. Söylemin, Türk Ceza Kanunu’nun 216. maddesinde düzenlenen, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçu oluşmuştur. Ayrıca bu durum laikliğe de aykırıdır. Nefret söyleminde bulunan bir eğitimcinin eğitim faaliyetlerine devam etmesi kabul edilemez. Başka bir okula tayin edilmesini de kabul etmiyoruz. Çünkü gittiği yerde de bu zararlı düşüncelerini yaymasına neden olacaktır. Soruşturmanın selameti açısından derhal açığa alınmasını talep ediyoruz. Ayrıca bu zihinde bu nefret söylemine devam ediyorsa eğitimcilik yapmaması gerekir. Bursa Barosu İnsan Hakları Komisyonu olarak nefret söylemlerinin cezasız kalmaması için mücadele edeceğiz” dedi.

 

Etiketler alevilik
Yorumlar